Spis treści
Podstawy prawne orzeczenia TK
Na podstawie Ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz Kodeksu postępowania
cywilnego TK wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Polega ono na zobowiązaniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra uprawnionego do wykonywania praw z akcji jednostek publicznej radiofonii i telewizji do:
Od tego minister musi się powstrzymać
- Powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji,
- Powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych mających na celu zmiany w zarządach spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny ostatecznego orzeczenia w sprawie o sygn. akt K 29/23.
Ci sędziowie rozpatrzyli wniosek skierowany do TK
Postanowienie wydał Trybunał Konstytucyjny w składzie:
- Julia Przyłębska - przewodniczący
- Krystyna Pawłowicz - sprawozdawca
- Stanisław Piotrowicz
- Bogdan Święczkowski
- Jarosław Wyrembak,
Kiedy zapadło orzeczenie TK?
Dokonano tego na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 grudnia 2023 r., na wniosek grupy posłów z 11 grudnia 2023 r. o udzielenie zabezpieczenia wnioskowi przez zobowiązanie Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra uprawnionego do wykonywania praw z akcji jednostek publicznej radiofonii i telewizji do: powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji; powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych działań mających na celu zmiany w zarządach spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji, do czasu
rozpatrzenia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał Konstytucyjny na 16 stycznia 2024 r. wyznaczył rozprawę dot. przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz pozwalających walnemu zgromadzeniu na odwołanie członków zarządu tych spółek - wynika z wokandy TK.
Na jaki dzień wyznaczono pierwszą rozprawę przed TK?
Według czwartkowej wokandy Trybunału rozprawa w tej sprawie ma odbyć się 16 stycznia o godz. 10. Do rozpoznania sprawy został wyznaczony skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą sprawy ma być sędzia Krystyna Pawłowicz, zaś w składzie są jeszcze sędziowie: Stanisław Piotrowicz, Bogdan Święczkowski, Jarosław Wyrembak.
Jak wynika z informacji na stronie TK, wniosek w tej sprawie sformułowała w poniedziałek grupa posłów reprezentowana przez Krzysztofa Szczuckiego (PiS). Wniosek wpłynął do TK w środę.
Wniosek posłów generalnie dotyczy oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek kapitałowych oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu przez walne zgromadzenie.
Ponadto posłowie wnieśli do TK o wydanie postanowienia zobowiązującego Skarb Państwa, reprezentowany przez uprawnionego ministra, do powstrzymania się - na czas rozpoznawania ich wniosku - od "działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji" oraz powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności mających na celu zmiany w zarządach tych spółek.
Przeciw likwidacji mediów protestowano w czwartek przed gmachem Telewizji Polskiej w Warszawie. Przed wejściem do budynku TVP zgromadziły się tysiące protestujących, którzy chcą bronić wolności słowa, wyrazić stanowczy sprzeciw wobec zapowiedzi zniszczenia ładu medialnego w Polsce, likwidacji TVP i zakneblowania ust dziennikarzom.
Pierwsze zmiany po mianowaniu rządu, na którego czele stoi Donald Tusk, widoczne są w TVP. W środę prezes Mateusz Matyszkowicz powołał w tej instytucji prokurenta - dyrektora biura spraw korporacyjnych TVP i szefa Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Przemysława Herburta. Prokurent TVP nie może zostać zawieszony przez ministra kultury (tym został Bartłomiej Sienkiewicz).
Prawnicy mają odmienne poglądy na likwidację mediów
Według prof. Katarzyny Bilewskiej, adwokat oraz partner w kancelarii BLSK Legal, prokura udzielona przez obecny zarząd TVP wygaśnie z mocy prawa w sytuacji, gdy sąd rejestrowy powoła dla TVP kuratora, ale według Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, wszelkie zmiany zapowiadane w doniesieniach medialnych (przez rząd - red.) są zmianami nielegalnymi.
- Droga na skróty, nadużycie prawa i metody bezprawne znajdą odpowiedź ze strony mediów publicznych. Nie zostawimy tego. Ani instytucje, które dbają o polskie media publiczne ani same media nie zgodzą się na bezprawne działania wobec nich. Będziemy na te działania reagować - powiedział Czabański.
rs
Źródło:
