Spis treści
Rosja straszy USA trzecią wojną światową
Ukraina zaatakowała obwód kurska 6 sierpnia. To największy atak zagranicznym na Rosję od czasów II wojny światowej. Władimir Putin powiedział, że Rosja będzie reagować na atak.
Siergiej Ławrow, który od ponad 20 lat pełni funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Putina, stwierdził, że Zachód dąży do eskalacji wojny na Ukrainie i „prosi się o kłopoty”, rozważając ukraińskie prośby o poluzowanie ograniczeń dotyczących używania broni dostarczanej z zagranicy.
Od czasu inwazji na Ukrainę w 2022 roku Putin wielokrotnie ostrzegał przed ryzykiem znacznie szerszej wojny z udziałem największych światowych mocarstw nuklearnych, choć powiedział, że Rosja nie chce konfliktu z sojuszem NATO pod przywództwem USA.
„Teraz po raz kolejny potwierdzamy, że igranie z ogniem - a są one jak małe dzieci bawiące się zapałkami - jest bardzo niebezpieczną rzeczą dla dorosłych wujków i ciotek, którym powierzono broń jądrową w tym czy innym zachodnim kraju” – powiedział Ławrow dziennikarzom w Moskwie.
Dodał, że „Amerykanie jednoznacznie kojarzą rozmowy o trzeciej wojnie światowej jako coś, co, nie daj Boże, jeśli do niej dojdzie, dotknie wyłącznie Europę”.
Rosja „doprecyzowuje” swoją doktrynę nuklearną
Ławrow dodał, że Rosja „doprecyzowuje” swoją doktrynę nuklearną.
Rosyjska doktryna nuklearna z 2020 roku określa, kiedy prezydent Rosji rozważa użycie broni jądrowej: ogólnie jako odpowiedź na atak z użyciem broni jądrowej lub innej broni masowego rażenia albo broni konwencjonalnej, „gdy zagrożone jest samo istnienie państwa”.
Ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na początku tego miesiąca, że atak na rosyjski obwód kurski pokazał, iż groźby odwetu Kremla były blefem.
Zełenski dodał, że Ukraina, ze względu na restrykcje nałożone przez sojuszników, nie może użyć broni, którą dysponuje, do uderzenia w niektóre rosyjskie cele wojskowe. Wezwał sojuszników do odważniejszego decydowania o tym, jak pomóc Kijowowi w wojnie.
Rosja twierdzi, że zachodnia broń, w tym brytyjskie czołgi i amerykańskie systemy rakietowe, zostały użyte przez Ukrainę w Kursku. Kijów potwierdził użycie amerykańskich rakiet HIMARS do zniszczenia mostów w Kursku.
Waszyngton twierdzi, że nie został poinformowany o planach Ukrainy przed niespodziewanym wtargnięciem do obwodu kurskiego. Stany Zjednoczone również oświadczyły, że nie wzięły udziału w operacji.
Szef wywiadu zagranicznego Putina Siergiej Naryszkin powiedział we wtorek, że Moskwa nie wierzy w zapewnienia Zachodu, że nie ma nic wspólnego z atakiem na obwód kurski. Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow stwierdził, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jest „oczywistym faktem”.
USA i Wielka Brytania pomogły Ukrainie?
Dziennik „New York Times” poinformowały że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przekazały Ukrainie zdjęcia satelitarne i inne informacje o obwodzie kurskim w dniach po ukraińskim ataku. Dane wywiadowcze miały na celu pomóc Ukrainie w lepszym śledzeniu Rosjan.
Źródło: reuters.com
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?