Trzecie miejsce Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich. Niezależny kandydat zapowiada dalsze działania. Relacja ze sztabu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trzecie miejsce Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich. Niezależny kandydat zapowiada dalsze działania. Relacja ze sztabu
Trzecie miejsce Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich. Niezależny kandydat zapowiada dalsze działania. Relacja ze sztabu Szymon Starnawski /Polska Press
Trzecie miejsce Szymona Hołowni nie ostudziło zapału zarówno samego kandydata, jak i jego wyborczego sztabu. Podczas wieczoru wyborczego sztabowcy zapewniali, że „jest obietnica, iż będą działać dalej”. Po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów potwierdził to również sam kandydat na prezydenta.

Szymon Hołownia, choć nie miał za sobą poparcia wielkich sił politycznych, pokazał, że ma grono wiernych zwolenników, którzy wspierali go od początku kampanii, aż do jej zakończenia. Bo choć zapewne wieczór wyborczy niezależnego kandydata nie był równie „okazały” jak jego największych wyborczych przeciwników, to do samego końca nie brakowało w nim emocji.

A łatwo nie było. Sztab wyborczy Szymona Hołowni na kilka dni przed planowanym wieczorem wyborczym zmienił miejsce wydarzenia. Początkowo miało odbyć się ono w jednym z biur na warszawskim Nowy Świecie, ostatecznie zdecydowano się na jedno z pomieszczeń Hali Mirowskiej.

Choć wieczór Szymona Hołowni oficjalnie rozpoczął się po godz. 20.50, już po godz. 18.00 zaczęli pojawiać się pierwsi goście i akredytowani na to wydarzenie dziennikarze.

Widać było, że tegoroczne wybory są wyjątkowe, m.in. ze względu na pandemię koronawirusa. Przed wejściem do historycznego budynku można było zdezynfekować ręce i pobrać maseczkę, a po przekroczeniu jego progu odebrać z rąk młodych wolontariuszy identyfikator na wydarzenie.

Po odebraniu przepustek uczestnicy politycznego wieczoru udawali się na pierwsze piętro budynku, aby zająć miejsca w pomieszczeniu, gdzie jeszcze kilka tygodni wcześniej funkcjonowała restauracja ED RED.

Nim dotarli do celu, jeszcze w korytarzu i na półpiętrze, zapoznać mogli z rozwieszonymi na ścianach cytatami osób, które zamierzały oddać swój głos na niezależnego kandydata, jak np. „Stoję za nim, bo Szymon Hołownia ma plan – plan na Polskę, w której jest miejsce dla każdego”. Owy cytat podpisany został -Jakub, uczeń technikum. Zresztą hasło „Stoję za Hołownią” było szeroko obecne podczas niedzielnego wydarzenia.

Stan pandemii, także wewnątrz Hali Mirowskiej, nie dawał o sobie zapomnieć. Przy wejściu do pomieszczenia, gdzie miał odbyć się wieczór wyborczy, znajdowały się płyny dezynfekcji. Ale już za chwilę wzrok przykuwały ciastka w kształcie serduszek, z wizerunkiem Szymona Hołowni. Pobrać można było również ulotkę „Ekipy Szymona”, która w punktach przedstawiała jego program.

Godzinę przed rozpoczęciem oficjalnej części wydarzenia, przed Halą Mirowską panował jeszcze prawie 30-stopniowy upał. Kolejne osoby wchodzące do budynku komentowały, że „się z nich leje”, po wejściu na piętro szukając ukojenia w bufecie, gdzie obsługujące wydarzenie panie podawały wodę, ewentualnie zimne napoje. Na klimatyzację nie można jednak było liczyć, co sprawiało, że atmosfera była bardzo „gorąca”, nie tylko ze względy na przyszłość kraju.

Nikt się jednak nie zniechęcał i nie marudził. Dziennikarze co chwilę sprawdzali nieoficjalne wyniki wyborów, komentując szanse poszczególnych kandydatów.

Sztabowcy Hołowni w zakulisowych rozmowach podkreślali, że wstępny wynik ich kandydata – biorąc pod uwagę bardzo nietypową kampanię wyborczą – jest „zadowalający”. Wszyscy spekulowali jaki wynik osiągnie także prezydent Andrzej Duda. Jednak osoby działające na rzecz Szymona Hołowni, podkreślały, iż niezależnie od wyniku „jest obietnica, że będą działać dalej”.

Stosunkowo niewielkie pomieszczenie, gdzie odbywał się wieczór wyborczy szybko wypełniło się zaproszonymi gości, a już po godz. 19. 30 zewsząd rozbrzmiewały głośne rozmowy zebranych, przez które przebijała się spokojna muzyka.

Kamery telewizyjne na specjalnie przygotowanej do tego platformie na długo przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia skierowane były na niewielką scenę, gdzie miał pojawić się kandydat. Za jego plecami znajdowało się drzewo na żółtym tle, obok niego flagi Polski i Unii Europejskiej, z a za nimi słabo widoczny napis „Pokolenie, nie kadencja”.

Zresztą zgromadzeni goście bardzo chętnie robili sobie przed ową sceną zdjęcia, a dziennikarzom telewizyjnym, robiącym „wejścia na żywo” również służyła ona za tło.

O godz. 20.40 ogłoszono, że za chwilę na sali pojawi się kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. W związku z tym wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni pod scenę.

Gdy już się tam znaleźli, wśród nich dostrzec można było osoby znane ze sceny politycznej, m.in. Romana Giertycha, byłego wicepremiera i byłego szefa Ligi Polskich Rodzin.
szli najważniejsi członkowie jego sztabu, którzy zostali kolejno przedstawieni, a na telebimie zobaczyć można było osoby, które działały na rzecz niezależnego kandydata w innych miastach Polski.

Tuż po godz. 21.00 zostały przedstawione pierwsze wyborcze wyniki. Wiadomość o wyniku Szymona Hołowni i zajęcie przez niego trzeciego miejsca w pierwszej turze wyborów prezydenckich została przyjęta gromkimi brawami. Sztabowcy podkreślali, że są to jedynie wstępne wyliczenia, a wynik Hołowni z pewnością ostatecznie będzie wyższy.
\
Kilka minut po ogłoszeniu wyników na sali pojawił się wreszcie Szymon Hołownia, który przywitał się ze zgromadzonymi uczestnikami, a następnie przy dźwiękach sztabowego hymnu wszedł na scenę. A tam zapowiedział, że na wyborach prezydenckich nie zakończy swojej politycznej działalności. Jego przemówienie, co chwile było przerywane oklaskami i skandowanie jego imienia.
Po zakończeniu przemówienia pozostało już tylko połączyć się ze sztabowcami z całej Polski i wyjawić plany na najbliższą przyszłość zgromadzonym dziennikarzom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl