Trzy hipotezy ws. katastrofy śmigłowca na Ukrainie. Mówi o nich ekspert

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
14 osób zginęło w katastrofie śmigłowca w Browarach koło Kijowa na Ukrainie. Wśród ofiar jest szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.
14 osób zginęło w katastrofie śmigłowca w Browarach koło Kijowa na Ukrainie. Wśród ofiar jest szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Służby ukraińskie biorą pod uwagę trzy hipotezy w sprawie katastrofy śmigłowca w Browarach pod Kijowem. Jak mówi portalowi i.pl były korespondent wojenny, obecnie wykładowca w Instytucie Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, Piotr Grochmalski, jedna z nich zakłada udział osób trzecich. Ekspert podkreśla, że środowa tragedia to bez wątpienia niezwykle ciężki dzień dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ale także zła wiadomość dla Polski.

Hipotezy ws. katastrofy śmigłowca koło Kijowa. Co zakłada strona ukraińska?

14 osób zginęło w katastrofie śmigłowca w Browarach koło Kijowa na Ukrainie. Wśród ofiar jest szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhen Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych - Jurij Łubkowycz. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci. Śmigłowiec rozbił się w pobliżu przedszkola.

Przyczyny katastrofy wyjaśni śledztwo, które zlecił Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i Narodowej Policji Ukrainy prezydent Wołodymir Zełenski. Jak powiedział w rozmowie z portalem i.pl Piotr Grochmalski, "strona ukraińska bierze pod uwagę trzy hipotezy".

Pierwsza z nich zakłada, że katastrofa była wynikiem działania osób trzecich. Druga to, że doszło do niej w wyniku awarii sprzętu. Trzecia zaś upatruje przyczyn tragedii w warunkach atmosferycznych.

Jak słyszmy, w tej chwili zbierany jest materiał dowodowy, a Ukraina apeluje do świadków zdarzenia o dostarczanie materiałów mogących mieć znaczenie w śledztwie.

Katastrofa śmigłowca na Ukrainie. "Ciężki dzień dla prezydenta Ukrainy"

W ocenie Grochmalskiego, katastrofa ta jest bez wątpienia ciosem dla walczącej Ukrainy. Ekspert powiedział, że "kiedy w normalnym państwie ginie w jednej katastrofie niemal całe kierownictwo resortu, to wywołuje szok, jest to sytuacja trudna i dramatyczna". Podkreślił, że sytuacja jest o wiele trudniejsza, kiedy dotyczy państwa ogarniętego wojną, w której rola służb jest ogromna.

Ekspert zwrócił uwagę, że wśród ofiar tragedii są osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Zełenskiego, jak Denys Monastyrski, młody i zdolny prawnik, który odgrywał ważną rolę w wydarzeniach poprzedzających wybuch wojny. Przede wszystkim w zakresie przeciwdziałania rosyjskim próbom destabilizacji, a także działaniom agenturalnym mającym doprowadzić do obalenia władz w Kijowie i rozpadu państwa ukraińskiego.

Nie bez znaczenia są również działania tego resortu, dotyczące rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Jak tłumaczył wykładowca ASzW, cały ostatni wysiłek, wszystkie te działania związane z ich dokumentowaniem, a także uruchomieniem wymiaru prawno-międzynarodowego, który pociągałby Rosjan do odpowiedzialności, w dużym stopniu ciążyły na tym ministerstwie. Dlatego - wskazał ekspert - to tak dramatyczne i tak ważne.

Zdaniem naszego rozmówcy, jest to na pewno ciężki dzień dla prezydenta Ukrainy. Ale także - dodał - niepokojący sygnał.

– Do momentu, kiedy zostanie poznana rzeczywista przyczyna, trudno spekulować, ale na pewno to jest uderzenie w jakość i dynamikę pracy MSW ukraińskiego w sytuacji toczącej się wojny – podkreślił.

Śmierć szefa ukraińskiego MSW. "To zła wiadomość dla Polski"

Piotr Grochmalski wyraził pogląd, że śmierć ukraińskiego ministra to również zła wiadomość dla Polski. Powód? Fundamentalna współpraca między naszymi państwami na takich płaszczyznach jak ruch graniczny, relacje interpersonalne, ale także - a może przede wszystkim - współdziałanie w rozpoznawaniu agentury rosyjskiej, która próbuje przenikać do Polski i aktywnie działa na obszarze Ukrainy. Ekspert podkreślił, że Denys Monastyrski miał ogromną wiedzę i szczególne umiejętności w rozpoznawaniu agentury. Z tego właśnie względu jego śmierć określił jako "niepowetowaną stratę".

od 12 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl