Spis treści
Wielkie poruszenie. Siedem krajów walczy o organizację turnieju
Jak podały media, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan chcą wspólnie zorganizować Puchar Azji (odpowiednik EURO) w 2031 roku. Konkurentami krajów z Azji Środkowej, są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea Południowa i Indonezja, a we wtorek wstępnie uczyniła to także Australia.
Azja Środkowa ma głęboko zakorzenioną kulturę piłkarską i oddaną bazę fanów. Jesteśmy przekonani, że Tadżykistan, Uzbekistan i Kirgistan mogą wspólnie zorganizować wyjątkowy turniej, który pozostawi trwałe dziedzictwo — oświadczył tadżycki polityk Rustam Emomali, stojący na czele Środkowoazjatyckiej Federacji Piłkarskiej.
Uzbekistan podąża na mundial. Organizacja Pucharu Azji coraz bliżej?
Dobrze wiemy, że Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan to kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego i występujące w AFC (Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej). Kraje te, a przynajmniej Tadżykistan i Kirgistan nigdy nie należały do mocnych reprezentacji w Azji. Uzbekistan też nie osiągnął spektakularnych wyników, choć w trwających eliminacjach do mundialu 2026, Uzbekistan radzi sobie znakomicie i jedną nogą jest na turnieju, co byłoby absolutnym debiutem. Żaden z tych krajów, oczywiście nie organizował dotychczas dużej imprezy piłkarskiej.
Puchar Azji są organizowane od 1956 roku, czyli mają o cztery lata dłuższą historię od mistrzostw Europy. Rekordzistami w liczbie zwycięstw na Pucharze Azji jest Japonia, która wygrywała czterokrotnie. Po trzy razy wygrywały reprezentacje Iranu i Arabii Saudyjskiej, a po dwa — Katarczycy i Korea Południowa. Właśnie Katar jest triumfatorem ostatniego Pucharu Azji. W styczniu i lutym 2024 roku turniej w Katarze zakończył się zwycięstwem gospodarzy, którzy w finale pokonali Jordanię 3:1, tym samy odkuwając się na niepowodzenie swojej reprezentacji na organizowanym przez siebie mundialu 2022. Kolejna edycja Pucharu Azji odbędzie się w 2027 w Arabii Saudyjskiej.