Turcja chwali się nową bronią. To inteligentny dron kamikadze Alpagut zbudowany przez Roketsan i STM

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Turcja rozwija nowe drony kamikadze Alpagut. W pierwszej kolejności gotowe operacyjnie będą Alpaguty w wariancie wystrzeliwanym z platform powietrznych, w tym z innych dronów. W dalszej kolejności producent deklaruje rozwinięcie także wariantów do wystrzeliwania z lądu oraz z morza.
Turcja rozwija nowe drony kamikadze Alpagut. W pierwszej kolejności gotowe operacyjnie będą Alpaguty w wariancie wystrzeliwanym z platform powietrznych, w tym z innych dronów. W dalszej kolejności producent deklaruje rozwinięcie także wariantów do wystrzeliwania z lądu oraz z morza. AA/ABACA/Abaca/East News
Dwie tureckie firmy sektora zbrojeniowego - STM i Roketsan - zaprezentowały niedawno swój najnowszy projekt z kategorii dronów kamikadze (amunicji krążącej). Dron o nazwie Alpagut waży 45 kg i ma zasięg 60 km. Jego głowica bojowa może przenosić ładunek o wadze do 11 kg.

Na światowym rynku uzbrojenia Turcja już niebawem może zacząć oferować nowe, inteligentne drony kamikadze o nazwie Alpagut. Pracują nad nimi dwie tureckie firmy sektora obronnego - STM i Roketsan. Szef tej pierwszej zapewnia, że wszelkie testy tego drona zostaną wykonane w 2023 roku i wówczas Alpagut osiągnie gotowość operacyjną.

Według tureckiego producenta, dron kamikadze Alpagut waży 45 kg i może przenosić głowicę bojową o masie do 11 kg. Zasięg lotu Alpaguta wynosi ok. 60 km. Czas lotu to maksymalnie 60 minut. Maszyna może wzbić się na wysokość do 3,5 km. Po wykryciu celu Alpagut może nad nim krążyć w pułapie od 300 do 1500 metrów.

Nowe tureckie drony kamikadze Alpagut. Co potrafią?

Alpaguty mają być zdolne do niszczenia systemów radarowych, zestawów łączności, jednostek walki elektronicznej, lekkich pojazdów opancerzonych, składów amunicji oraz siły roboczej wroga (żołnierzy). W ocenie Ismaila Demira, szefa Tureckiej Agencji Obrony, broń tego typu będzie skuteczna zarówno przeciwko celom na lądzie, jak i na morzu, w tym "obiektom krytycznym, takim jak centra dowodzenia".

W pierwszej kolejności gotowe operacyjnie będą Alpaguty w wariancie wystrzeliwanym z platform powietrznych, w tym z innych dronów. W dalszej kolejności producent deklaruje rozwinięcie także wariantów do wystrzeliwania z lądu oraz z morza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl