Niemal zaraz po ogłoszeniu Brexitu brytyjski premier Boris Johnson rusza do ataku i zapewnia, iż nie ma mowy, by Wielka Brytania dostosowała się do przepisów Unii Europejskiej.
Londyn i Bruksela mają do końca roku załatwić umowę handlową, do tego czasu obowiązuje okres przejściowy. Obie strony zapewniają, że chcą to zrobić, ale na różnych warunkach.
Rozmowy handlowe rozpoczną się w marcu. Po krytyce Theresy May w podejściu do negocjacji ws. rozwodu z UE, Johnson uderza ostrym tonem, mówiąc, że Wielka Brytania nie będzie przestrzegać zasad i przepisów wspólnoty.
Zdaniem Johnsona, jeśli UE nie zgodzi się na umowę handlową pozwalającą na handel bezcłowy i bezkontyngentowy, podobnie jak to obowiązuje między Unią a Kanadą, Wielka Brytania będzie dążyć do luźniejszego porozumienia, takiego jaki ma Australia.
-Nie ma potrzeby, aby umowa o wolnym handlu obejmowała akceptację unijnych przepisów dotyczących konkurencji, subwencji, ochrony socjalnej, środowiska naturalnego lub czegoś podobnego, podobnie jak Unia powinna być zobowiązana do zaakceptowania brytyjskich przepisów- zapowiada Johnson.
Obiecując utrzymanie „najwyższych standardów”, Johnson sugeruje, że UE zaoferowała umowę o wolnym handlu na wzór umowy z Kanadą.
- Dokonaliśmy wyboru: chcemy umowy o wolnym handlu, podobnej do tej z Kanadą, ale gdy nam się to nie uda, nasza wymiana handlowa będzie musiała opierać się na istniejącej umowie o wystąpieniu z UE.
Zdaniem BBC tymi mocnymi stwierdzeniami Johnson chce wzmocnić stanowisko Londynu przed rozmowami handlowymi z Brukselą.
Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab dodaje, że ,zgoda na ścisłe dostosowanie się do przepisów UE podważyłaby sam sens Brexitu.
Bruksela chciałaby, aby Londyn przestrzegał zasad ws. norm i subsydiów państwowych, w tym akceptował jurysdykcję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sporach dotyczących handlu.
Londyn chce też uregulować swoją pozycję w przepisach o wolnym handlu z USA, Japonią, Nową Zelandią i Australią. Negocjacje z Unią zaczną się w marcu. Gdyby jednak nie udało się osiągnąć porozumienia, Londyn mógłby wystąpić o przedłużenie okresu przejściowego. Na to zgodę musiałyby wyrazić obie strony, a wniosek musiałby zostać złożony przed 1 lipca. Johnson zapewnia, ze do tego nie dojdzie.
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Epidemia koronawirusa: WHO ogłasza alarm dla całego świata!
- Koronawirus. Chiny mają już prototyp szczepionki!
- Ewakuacja z epicentrum koronawirusa do szpitala we Wrocławiu
- Naukowcy USA: Groźny wirus mógł "uciec" z laboratorium Chin!
- Wrocławska firma ofiarą chińskiego koronawirusa
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?