Album "Microstructures – photo album" powstał pod redakcją prof. Stefana Jurgi, byłego rektora UAM Poznań, a obecnie dyrektora Centrum NanoBioMedycznego.
W bogatej kolekcji czarno-białych zdjęć można zobaczyć z bliska nanocząstki, żele, hodowle komórkowe oraz inne układy, którymi na co dzień zajmują się pracownicy Centrum NanoBioMedycznego.
- Zdjęcia pochodzą z najnowszych mikroskopów dostępnych w Polsce umożliwiających, jak to jest w przypadku transmisyjnego mikroskopu elektronowego, uzyskanie rozdzielczości atomowej. Maksymalna rozdzielczość obrazu to 80 pm, co odpowiada powiększeniu 150 mln razy. Maksymalne powiększenie użyte do wykonania obrazu w przypadku tej publikacji to ok. 6.7 mln razy - tłumaczy dr Krzysztof Tadyszak.
Czytaj także: Wielkopolanie nie chcą palić węglem z Rosji
Nad albumem pracowało 26 współautorów, w większości pracowników Centrum NanoBioMedycznego. Zdjęcia były zbierane i selekcjonowane przez ponad rok. Zostały wykonane w ramach prowadzenia różnych projektów naukowych finansowanych przez: Narodowe Centrum Nauki (NCN), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Zobacz niesamowite zdjęcia w rozdzielczości atomowej:
UAM Poznań: Naukowcy wykonali niesamowite zdjęcia w rozdziel...
- Kontynuacją wydania elektronicznego będzie wydanie książki w druku z wybranymi zdjęciami w wersji kolorowej – 100 zdjęć na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego - dodaje dr Krzysztof Tadyszak.
Zdjęcia wykorzystane w publikacji były wykonane czterema różnymi technikami: transmisyjną i skaningową mikroskopią elektronową, skaningową mikroskopią jonową, oraz mikroskopią sił atomowych. Album można obejrzeć TUTAJ.
- Mam nadzieję, że ta krótka podróż po różnorodnych materiałach wyprodukowanych w Centrum NanoBioMedycznym posłuży jako podstawa do dalszej eksploracji tych tematów i zachęci do odwiedzenia naszej strony - zachęca do przestudiowania publikacji dyrektor CNBM, prof. Stefan Jurga.
Czy zagraża nam sztuczna inteligencja?
Źródło: Dzień Dobry TVN
POLECAMY: