
Nową uchwałę rządu przedstawił na konferencji prasowej podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak przekazał,plan przeciwdziałania pedofilii zakłada umocnienie wymiaru sprawiedliwości, który ma być bardziej przyjazny dzieciom. Wymiar sprawiedliwości szykuje wiele kampanii społecznych na najbliższe lata. Przygotowane zostaną także metodyki, standardy przesłuchań oraz wysłuchań dzieci i nastolatków w postępowaniu sądowym.
Zwracamy uwagę również na profilaktykę. Przewidujemy wzmocnienie systemu, aby sprawca, ale także potencjalny sprawca, rzeczywiście miał realny dostęp do terapii, do specjalistów – powiedział Romanowski.
W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości został przygotowany raport, który ocenia obecne zasoby, jeżeli chodzi o kadry – psychologów, seksuologów, a także wskazuje, jakie działania trzeba podjąć na przyszłość, aby wzmocnić również ten obszar – kontynuował Romanowski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Co zawiera uchwała?
Planowane jest utworzenie krajowej bazy materiałów z treściami pornograficznymi z udziałem dzieci. Wszystko dlatego, aby skuteczniej, również międzynarodowo, zwalczyć tego typu przestępczość. Usprawniona ma zostać również komunikacja, aby było możliwe łatwiejsze zawiadamianie ze strony, chociażby podmiotów gospodarczych, o zaistnieniu treści, które są nieodpowiednie dla dzieci, czy też zawierają treści mające charakter przestępczy. Te konkretne działania prowadzą do tego, że polski system prawny jeszcze bardziej będzie uwzględniał dziecko i jego ochronę przed przestępczością na tle seksualnym - poinformował wiceszef ministerstwa sprawiedliwości.
Uchwała zawiera następujące punkty:
- skoordynowana analiza zagrożeń przestępczością seksualną;
- program edukacyjny dla różnych grup społecznych (np. młodzieży, rodziców, nauczycieli);
- szkolenia z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia;
- wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów;
- utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w Internecie;
- kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin;
- wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych;
- działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci
- poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych
- zapewnienie etycznego przekazu medialnego
To kontynuacja tych działań, które od lat Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje, chociażby przygotowując rejestr pedofilów, podwyższając kary za przestępstwa na tle seksualnym, a więc z jednej strony represja, z drugiej strony działania systemowe, które zawarte są w krajowym planie przeciwdziałania przestępstwom na tle seksualnym w stosunku do dzieci – zakończył Romanowski.
Źródło: