Udany dzień dla Biało-Czerwonych podczas ME w kajakarstwie. Cztery medale, dwa tytuły mistrzowskie

Łukasz Konstanty
Oleksii Koliadych zdobył złoty medal w konkurencji C1 200 m.
Oleksii Koliadych zdobył złoty medal w konkurencji C1 200 m. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Podczas drugiego dnia mistrzostw Europy w kajakarstwie, które odbywają się w Szeged na Węgrzech, polscy zawodnicy zdobyli aż cztery medale, w tym dwa złote. Justyna Iskrzycka i Oleksii Koliadych triumfowali w swoich konkurencjach, a Katarzyna Kołodziejczyk, oraz dwójka Jakub Stepun i Przemysław Korsak wywalczyli srebra.

Sukcesy Biało-Czerwonych w Szeged

Iskrzycka dała polskiej reprezentacji powód do świętowania, zdobywając złoty medal w konkurencji K1 1000 m. Jej zwycięstwo było nie tylko prestiżowe, ale i wyraźne, gdyż wyprzedziła drugą na mecie Węgierkę Ester Rendessy o 1,2 sekundy.

Koliadych również nie zawiódł oczekiwań, triumfując w konkurencji C1 200 m. Polak wyprzedził Hiszpana Pablo Grana o 0,26 sekundy.

Polska ekipa zakończyła dzień z jeszcze dwoma srebrnymi medalami. Katarzyna Kołodziejczyk w konkurencji K1 200 m musiała uznać wyższość jedynie Węgierki Anny Lucz, przegrywając z nią o 0,73 sekundy. Natomiast duet Jakub Stepun i Przemysław Korsak wywalczył srebro w K2 200 m, ustępując jedynie Portugalczykom. Ich sukcesy to potwierdzenie, że polscy kajakarze należą do światowej czołówki.

Inne starty Biało-Czerwonych

Pierwszy piątkowy sukces odnotowali Kacper Sieradzan i Adrian Kłos, którzy wygrali półfinał w konkurencji C2 1000 m. Ich zwycięstwo było zdecydowane, jednak w finale zabrakło im sił, by walczyć o medale i ostatecznie zakończyli rywalizację na 8. miejscu.

W piątek odbyły się także inne półfinały z udziałem polskich kajakarzy, niestety bez sukcesów. Rafał Rosolski w K1 1000 m i duet Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński w K2 500 m zajęli miejsca, które dawały jedynie udział w finale B. Także Wiktor Głazunow, Magda Stanny i Norman Zezula nie zdołali przebić się do finałów w swoich konkurencjach, kończąc rywalizację na etapie półfinałów.

Sobotnie szanse medalowe Polaków

Trzeci dzień mistrzostw Europy w Szeged przynosi polskim kajakarzom nowe szanse na zdobycie medali. Nasza reprezentacja będzie miała reprezentantów w aż siedmiu finałach, co daje nadzieję na kolejne sukcesy.

Szczegółowy plan startów Polaków

• 10.49: K2 500 m - finał B (Pilarz i Leszczyński)

• 12:17: C2 500 m - finał (Dorota Borowska, Sylwia Szczerbińska)

• 12.26: K4 500 m - finał (Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Kołodziejczyk, Julia Olszewska)

• 16.03: K4 500 m - finał (Pilarz, Leszczyński, Piotr Morawski, Przemysław Rojek)

• 16.49: K2 200 m - finał (Kołodziejczyk, Ostrowska)