Spis treści
Prosty test w 30 sekund wykryje guza mózgu. Jak wykonać test dłoni?
Brytyjski lekarz w nagraniu na TikToku pokazuje jak zrobić prosty test dłoni, który ujawni czy z twoim mózgiem jest wszystko w porządku. Filmik cieszy się dużą popularnością w sieci i ma już prawie 200 tys. wyświetleń.

Aby wykonać test, połóż jedną dłoń na drugiej, tak aby obie były skierowane do góry. Następnie energicznie obracaj górną dłoń w górę i w dół tak szybko, jak potrafisz, przez kilka sekund. Zmień ręce i powtórz ćwiczenie.
– Każdy powinien być w stanie to zrobić. Jeśli jednak nie możesz tego wykonać, może warto się przebadać – podpowiada lekarz.
Ten test ma na celu wykrycie dysdiadochokinezy, czyli trudności w wykonywaniu szybkich, naprzemiennych ruchów takich jak szybkie obracanie rąk czy poruszanie palcami.
Jeżeli masz problemy z wykonaniem tego testu, może to wskazywać na zaburzenia funkcji móżdżku – części mózgu zlokalizowanej z tyłu, która odpowiada za utrzymywanie równowagi i koordynację ruchową.
Test nie jest formalnym narzędziem diagnostycznym, ale w łatwy i szybki sposób pozwala wykryć zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Uszkodzenie móżdżku może mieć wiele poważnych przyczyn. Należą do nich między innymi udar mózgu, urazowe uszkodzenia mózgu oraz stwardnienie rozsiane. Czasami jest to także objaw ucisku wywołanego przez guz mózgu na otaczające tkanki lub rezultat problemów związanych z innymi zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego.
To może nie być zwykły ból głowy. Takie są objawy guza mózgu
Objawy guza mózgu często zależą od jego umiejscowienia, ale niektóre są bardziej typowe. Bóle głowy, senność, wymioty i niewyraźne widzenie mogą wskazywać na wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki. Inne niepokojące symptomy to zmiany nastroju, osłabienie jednej strony ciała, dezorientacja oraz problemy z mową lub wzrokiem.
Według organizacji Brain Tumour Charity, guzy mózgu są najbardziej śmiertelnym nowotworem u dzieci i dorosłych poniżej 40. roku życia. Skracają one przeciętną długość życia o 27 lat, a zaledwie 12 proc. dorosłych przeżywa 5 lat od momentu diagnozy.
Wyróżniamy dwa główne typy guzów mózgu:
łagodne nowotwory niezłośliwe – rosną wolniej i rzadziej nawracają po leczeniu,
złośliwe nowotwory mózgu – mogą powstać w mózgu lub rozprzestrzenić się tam z innych części ciała. Istnieje większe prawdopodobieństwo ich nawrotu.
Do najczęstszych objawów guza mózgu należą:
bóle głowy,
nudności i wymioty,
problemy z pamięcią,
zmiana osobowości,
osłabienie lub paraliż jednej strony ciała,
problemy z mową,
napady padaczkowe.
Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, szczególnie jeśli ból głowy jest inny niż zazwyczaj, niezwłocznie zgłoś się do lekarza rodzinnego.