Unia bierze się za przestępców na drogach. Kara za wykroczenie lub przestępstwo drogowe będzie obowiązywała w każdym kraju wspólnoty

Daniel Świerżewski
Opracowanie:
Wszystko wskazuje na to, że bezkarność za poważne wykroczenia drogowe w Europie dobiega końca
Wszystko wskazuje na to, że bezkarność za poważne wykroczenia drogowe w Europie dobiega końca fot. Anna Kaczmarz
Parlament Europejski podejmuje kroki w celu zakończenia bezkarności za poważne wykroczenia drogowe w Unii Europejskiej. Nadmierna prędkość i jazda pod wpływem alkoholu mogą prowadzić do ogólnoeuropejskiego zakazu prowadzenia pojazdów, zgodnie z rezolucją przyjętą we wtorek.

Spis treści

Bezkarność za wykroczenia drogowe dobiega końca?

Obecnie, jeśli kierowca straci prawo jazdy za wykroczenie drogowe w innym kraju UE niż ten, który wydał mu uprawnienia, w większości przypadków sankcja będzie miała zastosowanie tylko w kraju, w którym popełniono wykroczenie. Nie wiąże się to z żadnymi ograniczeniami w pozostałej części UE. Ta procedura ma się jednak zmienić.

Nowe przepisy w Unii Europejskiej

Aby zapewnić, że zawieszenie, ograniczenie lub cofnięcie prawa jazdy będzie miało zastosowanie we wszystkich krajach UE, zgodnie z propozycją nowych przepisów, decyzja taka ma być przekazana do kraju UE, który wydał prawo jazdy. Posłowie do Parlamentu Europejskiego sugerują dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych obok jazdy pod wpływem alkoholu czy spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego.

Parlament Europejski proponuje także wprowadzenie terminu dziesięciu dni roboczych dla krajów UE na wzajemne informowanie się o decyzjach dotyczących kierowców. Kolejny termin – 15 dni roboczych – ma być przeznaczony na podjęcie decyzji, czy zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał w całej UE. Dany kierowca powinien zostać poinformowany o ostatecznej decyzji w ciągu siedmiu dni roboczych.

Konsekwencje nowych przepisów

"Jestem przekonany, że ta dyrektywa nie tylko pomoże zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, ale także przyczyni się do zwiększenia świadomości obywateli na temat bardziej odpowiedzialnej jazdy oraz chęci przestrzegania przepisów i akceptowania konsekwencji ich łamania, niezależnie od tego, gdzie w UE prowadzimy samochód" - powiedział sprawozdawca PE Petar Vitanov (Socjaliści i Demokraci).

Projekt przepisów został przyjęty 372 głosami, przy 220 przeciw i 43 głosach wstrzymujących się. Rada nie przyjęła jeszcze swojego stanowiska w tej sprawie. Przyszłe zmiany mogą mieć znaczący wpływ na kierowców w całej UE, a wszystko wskazuje na to, że bezkarność za poważne wykroczenia drogowe w Europie dobiega końca.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl