Jakie warunki musiała spełnić Polska, aby uzyskać środki z KPO?
Ursula von der Leyen zapowiedziała w czerwcu, że do uzyskania środków z KPO Polska będzie musiała wypełnić następujące warunki.
- Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
- Zakaz karania sędziów za zadawanie pytań prejudycjalnych oraz orzekanie na niekorzyść władz
- Przywrócenie do orzekania sędziów odsuniętych przez Izbę Dyscyplinarną
Jakie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o SN?
Kością niezgody pozostaje nowelizacja ustawy o Sadzie Najwyższym, i to właśnie tej kwestii dotyczy aktualnie spór. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów.
Projekt przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. To nowa instytucja, która została wprowadzona prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym latem tego roku. Ma ona w założeniu pozwolić na badanie spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i jego postępowania po powołaniu, jeżeli w okolicznościach danej sprawy mogą one doprowadzić do naruszenia standardu niezawisłości lub bezstronności, mającego wpływ na wynik sprawy.
Jak przekazywali minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek, założenia te są efektem negocjacji z Komisją Europejską i mają spełnić kluczowy tzw. kamień milowy, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Prezydent nie uczestniczył w negocjacjach z przedstawicielami Komisji Europejskiej
Prezydent Andrzej Duda oświadczył w zeszłym tygodniu, że ani on, ani nikt z jego przedstawicieli nie brał udziału przy negocjacjach z przedstawicielami Komisji Europejskiej przy ustalaniu kształtu polskiego wymiaru sprawiedliwości.
- Nie uczestniczyłem ani ja, ani nikt z moich współpracowników po lutym w żadnych negocjacjach z przedstawicielami KE na temat kształtu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nie pracowałem również nad żadnym projektem, który by tej kwestii dotyczył. Uważałem, że sprawy, które były istotne i podnoszone zarówno przez KE jak i TSUE zostały załatwione poprzez nowelizację, którą ja przygotowałem, która została przez Sejm uchwalona i która została przeze mnie podpisana, i która wprowadziła Izbę Odpowiedzialności Zawodowej do Sądu Najwyższego - powiedział prezydent RP.
- Szczerze mówiąc, do dziś próbujemy ustalić, jak w ogóle doszło do tego, że takie zobowiązania zostały na Polskę przyjęte i kto te zobowiązania w istocie podjął w ramach rządu - podkreślił Andrzej Duda.
Zaapelował również o spokojne prace w Sejmie nad projektem nowelizacji o Sadzie Najwyższym.
- Proszę i apeluję do całego parlamentu, nie tylko do strony rządowej, nie tylko do Zjednoczonej Prawicy, nie tylko do tych, którzy stanowią większość parlamentarną, ale do całej naszej sceny parlamentarnej, do wszystkich ugrupowań: aby spokojnie i konstruktywnie nad tym pracować - zaznaczył prezydent.
Solidarna Polska nie zgadza się z Prawem i Sprawiedliwością ws. zapisów nowelizacji o SN
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że Ministerstwo Sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu nowelizacji ustawy o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem proponowane przepisy naruszają bowiem konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.
Według ministra sprawiedliwości nowelizacja ta spowodowałaby również "daleko idąca dezorganizację i anarchizację polskiego sądownictwa i utrwalenie rebelii, która niestety od pięciu lat się toczy i wpływa na wyniki pracy polskich sądów".
Ziobro wskazał, że Polska znalazła się w potrzasku i jest szantażowana przez Komisję Europejską.
- Ministerstwo Sprawiedliwości, a zarazem Solidarna Polska nie mogła i nie zaakceptuje projektu pisanego w uzgodnieniu z Brukselą, który dokonuje zasadniczych zmian w obszarze polskiego sądownictwa - zaznaczył Prokurator Generalny.
Podkreślił też, że Solidarna Polska oczekuje spotkania z premierem ws. projektu nowelizacji o SN w celu negocjacji nad jego ostateczną formą.

Źródła; i.pl/PAP
lena