„Unia Lubelska” stanie się głównym elementem wystawy „Lublin – miasto unii Litwy i Polski” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Obok płótna Matejki, eksponowanych będzie blisko 60 obrazów i rycin ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, ukazujących bogatą historię miasta, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których prowadzono obrady sejmu unijnego i uroczyście świętowano proklamację powstania nowego państwa – Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Te miejsca to m.in.: Zamek, Bazylika O. Dominikanów, Klasztor O. Bernardynów i Pomnik Unii na Placu Litewskim.
ZOBACZ TEŻ: Spacer po mieście, którego już nie ma. Tak wygadał Lublin 450 lat temu
Wystawa potrwa od 6 lipca do 24 listopada. Adresowana jest do litewskiego odbiorcy, będzie więc bliżej przedstawiać nasze miasto jako siedzibę Trybunału Koronnego, jednego z najważniejszych ośrodków stanowienia prawa Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jedno z najprężniej rozwijających się miast polskich epoki nowożytnej. Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim, powstały dzięki współpracy lubelskich i wileńskich autorów.
Nie będzie więc „Unii Lubelskiej” podczas obchodów rocznicy w Lublinie, ale i tak nie mogłaby być eksponowana poza Zamkiem, a w nim trwa duży, zasłużony remont.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
