Unijny Trybunał Sprawiedliwości zajmie się dyscyplinarkami polskich sędziów

NG
Co może zrobić Trybunał w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec polskich sędziów?
Co może zrobić Trybunał w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec polskich sędziów? iStock.com/Moussa81
Unijny Trybunał Sprawiedliwości zajmie się skargą Komisji Europejskiej dotyczącą polskich przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów. Jedna decyzja TSUE już w tej sprawie zapadła. W kwietniu trybunał zamroził działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Po zmianie władzy w SN Izba wróciła do działania.To za jej sprawą od orzekania odsunięci zostali sprzeciwiający się PiS-owskim zmianom w wymiarze sprawiedliwości sędziowie Beata Morawiec, Paweł Juszczyszyn czy Igor Tuleya. - informuje Onet.pl

W efekcie skargi KE z jesieni 2019 r. będzie mieć miejsce rozprawa w TSUE. Skarga została złożona po tym, jak PiS powołał, z woli Zbigniewa Ziobry, nowych rzeczników dyscyplinarnych sędziów oraz stworzył nową Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym. Jej członkowie mają wyższe wynagrodzenie o 40% od pozostałych sędziów SN.

Zabezpieczenie z 8 kwietnia 2020 r, które wydał TSUE, zmusiło ID do powstrzymania się od orzekania. Trwało to jednak tylko około miesiąca.

Tzw. "starzy" sędziowie SN uznali ID za nie będącą sądem w rozumieniu prawa europejskiego - tym samym, nie będącym sądem w rozumieniu polskiego prawa. Decyzję tę potwierdziło zabezpieczenie, jakie 8 kwietnia 2020 r. wydał TSUE zobowiązując ID do powstrzymania się od orzekania. Gdy skończyła się kadencja byłej I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, a jej miejsce zajął tymczasowo - jako administrator - Kamil Zaradkiewicz, ten natychmiast przywrócił ID do działania. Izba powstrzymuje się od orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów - bo uznaje, że tylko to nakazał jej unijny Trybunał Sprawiedliwości - jednak rozpoznaje sprawy na przykład o uchylenie sędziom immunitetu w związku z zarzutami karnymi, jakie zamierza stawiać im prokuratura.

W efekcie sędziowie tacy jak Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia "Themis" czy Igor Tuleya z "Iustitii" zostali odsunięci od orzekania i są zawieszeni w czynnościach służbowych. Już wkrótce prokuratura może postawić im zarzuty karne.

Dziś o 9 przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpocznie się rozprawa, która może przesądzić o losie ID.

Sędzia Paweł Juszczyszyn mówi:

Stworzony w Polsce system represji skierowany przeciwko sędziom godzi we wspólne nam wszystkim wartości europejskie. Od 4 lutego 2020 r., kiedy zostałem odsunięty przez Izbę Dyscyplinarną od orzekania za stosowanie prawa europejskiego, nie dzieje się w mojej sprawie nic

Gdyby TSUE uznał, że polska ID nie może działać, Polska miałaby tylko jedno wyjście. Natychmiast zlikwidować ID. Jeśli w takim przypadku tego nie zrobi, mogłyby grozić nam gigantyczne kary finansowe za niedostosowanie się do decyzji unijnego Trybunały Sprawiedliwości.

Źródło: Onet.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl