Wejście do samochodu w ciągu upalnego dnia nie należy do przyjemnych, jeśli pojazd był zaparkowany w słońcu. Nawet, gdy auto stało w cieniu, w jego wnętrzu i tak gorąco i duszno. Choć w podróży dzięki otwartym oknom albo klimatyzacji stosunkowo szybko uda się osiągnąć znośne warunki klimatyczne wewnątrz samochodu, to jednak każdy postój przy zgaszonym silniku i zamkniętych oknach spowoduje drastyczny wzrost temperatury.
To nie żarty, bo kiedy termometry wskazują 30 stopni, wystarczy zaparkować auto na 20 minut, by jego wnętrze nagrzało się do niemal 50 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest groźna dla zdrowia i życia, dlatego nigdy nie wolno zostawić w aucie bez opieki dziecka lub zwierzęcia!
Jak kierowca może poradzić sobie latem z temperaturą w samochodzie?
- Staraj się parkować auto w cieniu, ale bierz pod uwagę zmiany jego położenia. Przyjeżdżając do pracy, zaparkuj w takim miejscu, w którym cień będzie około południa i później, czyli wtedy, gdy promienie słońca są najbardziej intensywne.
- W upalny dzień nie wsiadaj od razu do samochodu. Najpierw otwórz w nim okna, a żeby przyspieszyć wymianę powietrza, możesz też machać drzwiami.
- Nie zostawiaj zaparkowanego samochodu z uchylonym oknem - to nie wpłynie na klimat we wnętrzu pojazdu, za to będzie stanowić okazję dla złodzieja.
Jeśli jako przechodzień zauważysz, że w samochodzie pozostawiono bez opieki dziecko lub zwierzę, a dzień jest bardzo ciepły, nie wahaj się wzywać policji lub straży miejskiej. W ten sposób możesz uratować życie!
