Uprzejmie donoszę na „chorego” sąsiada

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W pierwszej połowie tego roku krakowski ZUS wydał prawie 5 tys. decyzji wstrzymujących lub zmniejszających zasiłki chorobowe
W pierwszej połowie tego roku krakowski ZUS wydał prawie 5 tys. decyzji wstrzymujących lub zmniejszających zasiłki chorobowe fot. Sławomir Kowalski
Kontrowersje. W tym roku krakowski ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę 4 mln zł.

Jeżdżenie traktorem podczas przebywania na zasiłku chorobowym może być ryzykowne. Przekonał się o tym jeden z małopolskich rolników, który zamiast leżeć w łóżku postanowił popracować w polu. Zdjęcie mężczyzny na traktorze przesłał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sąsiad rolnika. Po donosie „chorego” skontrolowali pracownicy ZUS. Okazało się, że jest zdrowy i cofnięto mu wypłatę zasiłku.

Podobnych spraw jest sporo. - Donoszą na siebie skłóceni małżonkowie, sąsiedzi, pracownicy itd. Często załączają zdjęcia „chorego” sąsiada pracującego w polu albo szefa, który zamiast leżeć w łóżku, zarządza firmą - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Krakowie.

W pierwszej połowie 2016 r. krakowski ZUS wydał prawie 5 tys. decyzji wstrzymujących lub zmniejszających świadczenia chorobowe na kwotę 4 mln zł. Rzeczniczka mówi, że najczęściej ubezpieczeni wykorzystują zwolnienia lekarskie, żeby przeprowadzić prace remontowe w domach lub jako dodatkowy urlop. - Wyjeżdżają na wakacje i nawet wstawiają na Facebooku zdjęcia z tych wakacji, dając dowód na to, gdzie się znajdują - mówi Szaniawska.

Sprawę miały przynajmniej częściowo rozwiązać wprowadzone 1 stycznia e-zwolnienia, wystawiane w formie elektronicznej. Dzięki nim informacja o chorobie docierają od razu do pracodawcy i ZUS-u, a nie jak wcześniej dopiero po siedmiu dniach. E-zwolnienia teoretycznie powinny ułatwić kontrolę zwolnień, szczególnie krótkoterminowych, w przypadku których najczęściej odnotowywane są nadużycia. Nic z tego jednak nie wyszło. Od początku roku do krakowskiego ZUS-u wpłynęło ponad pół miliona zwolnień lekarskich w formie papierowej, a w elektronicznej ponad 13 tys. (to zaledwie 2,6 proc. wszystkich).

Zdaniem lekarzy procedura wystawiania e-zwolnień jest zbyt czasochłonna. Wolą wypisywać papierowe druki. W teorii, po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, dane chorego i jego pracodawcy powinny być uzupełniane automatycznie. Tymczasem baza jest pełna braków, które lekarz musi sam uzupełnić.

Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że konsekwencje wyciągane wobec lekarzy, którzy wypisują „lewe” zwolnienia, jak i samych „chorych” są zbyt błahe. - Kara wstrzymania zasiłku nie jest odstraszająca. To tak, jakby jeździć autobusem na gapę, a karą była tylko konieczność opłacenia biletu. Przecież w takim wypadku każdy jeździłby bez biletu. Oszukujący pracownik powinien zapłacić wielokrotność tej kwoty, na którą oszukał pracodawcę lub ZUS - twierdzi Mordasewicz.

Z kolei Jerzy Meysztowicz, przedsiębiorca i lider Nowoczesnej w Krakowie uważa, że najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby fałszywych zwolnień jest obniżenie zasiłku. - W przypadku służb mundurowych po zmniejszeniu ze 100 do 80 proc. zasiłku chorobowego, okazało się, że połowa „chorujących” funkcjonariuszy „wyzdrowiała”. Można by obniżyć ogólny zasiłek, np. z 80 do 60 proc. Podejrzane chorowanie przestanie się wtedy opłacać - mówi Meysztowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uprzejmie donoszę na „chorego” sąsiada - Dziennik Polski

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fromkrk
najwięksi symulanci to praownicy: policji, straży i innnych służb mundurowych
r
res 15
Jak oszukujesz pracodawcę to nie oszukujesz?
r
radek
Oszustów trzeba tępić. Parę setek oszustów na fałszywych zwolnieniach i później nie ma czym zapłacić dla zabiegi dla naprawdę potrzebujących. To tak jak ściąć drzewo i narzekać, że nie ma cienia.
K
Krakus
Masz świadomość, że te zasiłki płacone są z publicznych "czytaj naszych" pieniędzy. Nie wiem jak ty ale ja nie mam ochoty aby z moich pieniędzy płacono osobie której szkoda urlopu na czas żniw.
n
nnnn
zwolnienia placi pracodawca? Czyli oszukują ci z długimi zwolnieniami?
r
res 15
A nie uważacie, że pobieranie pieniędzy za udawanie choroby to zwykłe złodziejstwo jest?
c
czytelnik
A może po prostu przeanalizować któż je bierze.
Oczywiście zakładam, że większość to naprawdę ludzie którzy dotknięci zostali chorobą.
Jednak chyba nie zawsze.
Są to najczęściej pracownicy Urzędów, spółek skarbu Państwa czy innych instytucji Państwowych.
W firmach prywatnych jak ktoś pójdzie do lekarza to błaga go aby tylko nie wystawiał zwolnienia lekarskiego bo po trzech mogą już praktycznie nie przychodzić w ogóle do pracy.

Szerzące się donosicielstwo wcale nie dowodzi, że zwolnienia lekarze wystawiali niezgodnie ze stwierdzonym stanem zdrowotnym.
Inna sprawa, iż posiadający zwolnienie w ostatnich jego dniach chcieli szybciej dojść do kondycji i pomalowali pokój czy jak ten ów rolnik zaorał kawałek upraw. Czy stracił na tym ZUS czy budżet Państwa?
Wątpię.
Szukanie na siłę czarownic a przy tym korzystać z szubrawczych donosów chyba nie przystoi szacownej instytucji.
Osobiście nie korzystam ze zwolnienia lekarskiego już od ok. 15 lat
lecz nie mam nic do tego, że inni z nich korzystają - skoro opłacają należne składki to im się one bezwzględnie należą.
Wredny ten ZUS skoro wymiguje się ze swych obowiązków i do tego zniża się do wykorzystywania
ogólnie przyjętych za naganne postaw (donosicielstwa).
m
ma
wspólnego Mordasewicz i Meysztowicz oprócz końcówki nazwiska ?
M
Meysztowicz
Meysztowicz ... no to się pobawimy
j
jest
dobry pomysł,
k
krak
Meysztowicz a moze tak wprowadzic wynagrodzenie dla poslow w wysok. najniszej krajowej
k
krk_79
żeby obniżyć zasiłki do 60% z aktualnych 80% jako antidotum na oszustów! A może wogóle zlikwidować zasiłek chorobowy panie Meysztowicz? A chorych pracowników zobowiązać ustwą do świadczenia pracy niezależnie od stanu zdrowia bo pana zdaniem pewnie wszyscy bierzemy ''lewe'' zwolnienia.
K
Krakus
... pełny sukces Niemców i sowietów.
c
co oni z nami robia
jak mozna kapowac
Wróć na i.pl Portal i.pl