Uroczystości przyłączenia Górnego Śląska do Polski w... Sosnowcu

Redakcja
Wjazd Wojska Polskiego do Katowic
Wjazd Wojska Polskiego do Katowic ARC
Dzisiaj odbywają się uroczystości 91. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Rocznicowe uroczystości odbyły się w czwartek w Sosnowcu. Dlaczego? CZYTAJ DALEJ

Uroczystości 91. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski odbywają się w Sosnowcu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
91. ROCZNICA PRZYŁĄCZENIA ŚLĄSKA DO POLSKI ZOBACZ ZDJĘCIA

CZYTAJ KONIECZNIE:
20 CZERWCA: ROCZNICA PRZYŁĄCZENIA, POŁĄCZENIA CZY POWROTU? CZYTAJ

Już o godz. 11 pod urzędem miejskim, na którym wisi okolicznościowa tablica zbiorą się władze samorządowe, kombatanci i młodzież II LO im. Emilii Plater. Natomiast o godz. 12 przed płytą upamiętniającą powrót Śląska do Macierzy przy ul. Sobieskiego pojawi się także marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Katowic Piotr Uszok, kombatanci i młodzież III LO im. B. Prusa).

Dlaczego uroczystości odbywają się w Sosnowcu? To z tego miasta 20 czerwca 1922 r. oddziały wojska polskiego wkraczały do Szopienic (obecnie dzielnicy Katowic), a potem defilowały do katowickiego rynku. Ich powitanie na granicznym moście w Szopienicach przeszło do historii.

Od roku uroczystości odbywają się pod hasłem "przyłączenia", a nie "powrotu do macierzy". Stało się tak za sprawą słynnej uroczystej uchwały Sejmiku Śląskiego, którą poprzedziła kłótnia m.in. Jerzego Gorzelika z RAŚ i Czesława Sobierajskiego z PiS o prawde historyczną. Ostatecznie wygrała koncepcja zaprezentowana przez Jerzego Gorzelika mimo że część historyków np. prof. Zygmunt Woźniczka była temu przeciwna.
CZYTAJ KONIECZNIE:
KŁÓTNIA O ŚLĄSK, KŁÓTNIA O SŁOWA: GORZELIK KONTRA SOBIERAJSKI

GORZELIK: POWRÓT DO MACIERZY TO INTELEKTUALNY ŁAMANIEC
WOŹNICZKA: TO BYŁ POWRÓT DO POLSKI I NIECH GORZELIK SIĘ NIE WKURZA

Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, ważyła się w latach 1919-1921. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi w latach od 1919 do 1921 r.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. Wobec ściągnięcia z Niemiec blisko 200 tys. emigrantów, głosujący za przynależnością do Polski okazali się mniejszością i stanowili 40,3 proc.

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom. Jednak po ostatnim powstaniu śląskim zdecydowano o podziale Górnego Śląska korzystniejszym dla Polski. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

15 czerwca 1922 r. Komisja Międzysojusznicza zawiadomiła rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Przejmowania kolejnych terenów przez strony konfliktu dokonywano w kilku etapach. 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic.
Na dzień przed wkroczeniem polskiego wojska podpisano akt polsko-francuskiego przejęcia powiatu katowickiego, wtedy też straż na posterunkach granicznych przejęli śląscy powstańcy. Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się 20 czerwca. Polskie oddziały powitały na moście w Szopienicach tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer i działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty.

Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono blisko 30 udekorowanych bram powitalnych. Na rynku odprawiono uroczystą mszę. Zgodnie z odezwą Komitetu Przyjęcia Wojska Polskiego, na czele którego stał Korfanty, Górnoślązacy serdecznie witali wkraczające Wojsko Polskie - w sumie w regionie zbudowano ponad 200 triumfalnych bram.

Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest rozbicie łańcucha przez powstańca-inwalidę Juliusza Chowańca, który powiedział: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".

16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską przez symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd RP. Podpisano wówczas Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.

Późniejsza, sierpniowa wizyta na Górnym Śląsku naczelnika państwa - marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła kolejny okres państwowości polskiej w części Górnego Śląska. Marszałek odwiedził kilka miast i odznaczył zasłużonych dla sprawy śląskiej. We wrześniu odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego, którego funkcjonowanie w ramach autonomii śląskiej zagwarantowała ustawa konstytucyjna.

Autonomiczne woj. śląskie z Sejmem Śląskim i Skarbem Śląskim stanowiło nieodłączną część Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie przejściowym - do 1937 r. - obowiązywały tam prawa gwarantowane ludności polskiej i niemieckiej na całym Górnym Śląsku przez polsko-niemiecką konwencję genewską z 15 maja 1922 r.

WEŹMIESZ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH? NAPISZ KOMENTARZ



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uroczystości przyłączenia Górnego Śląska do Polski w... Sosnowcu - Dziennik Zachodni

Komentarze 93

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polski powstani Ślonski
tych ślonskich powstańcow jak godoł starzik szło na palcach policzyć.Nigdo ze Ślonzokow niy chcioł iść do tego powstanio.Po wojnie Ślonzokow Polsko władza mordowała w poniymieckich obozach zagłady.Wymordowali ,wypyndziyli a reszcie w glowach miyszali że som Polokami.MY som Ślonzokami niy Polokami!! Już to kieryś sam pisoł że kronikorz Polski pisoł że nima narodu bardzi zowistnego Polokom jak Ślonzoki.Bo my byli,som i bydymy łosobny norod!!Obiecywali nom gory i co tera z tego momy?? Jedno wielki gów....!!! Odłonczyć Ślonsk łod Polski i stworzyć swoji państwo.Tak bydzie nojlepi!!!
P
Pietrek
sosnowiec nigdy nie będzie należał do górnego śląska !
o
opa
Przyłączenie części Górnego Ślaska do Polski było najgorszą rzeczą, jaka mogła się przytrafić tej ziemi.
777
METROpoLIA jednaK POwstanie.
777
WSIAWY
D
Darek
Narody żyją w zgodzie, tak też było na Śląsku. Niemiec i Polak żyli w zgodzie, a wszystko niszczą władcy,politycy i oficerowie. Władza ma duży atrybut do podsycania nienawiści do drugiego narodu. Tak było na Śląsku,na Ukrainie i na zaolziu. Obecnie mamy taką sytuację z 'Ruskimi', narody dogadują się dobrze a różnice wyciągają i nawarstwiają politycy. Rosja to nie Putin, Polska to nie Tusk, nie Kaczyński.
Masz prawo lubić i nienawidzić kogo chcesz bylebyś nie plątał w to polityki i przemocy.
Obecnie na Śląsku dobrze się dogadują z Zagłębiakami, pewnie pojawi się jakiś idiota lub idioci którzy to zniszczą.
Y
YWALD
JAK MORZNA WESC DO INEGO PANSTWA Z BRONIOM TO NAPAS SLONZK BYL W PANSTWIE PRUSKIM A Z POLSKA WELOWALO 40% A ZA NIENCAMI 60% TO KAJ JEST PROWDA COS TU NIE PASUJE ...ATE POWSTANCY BYLI ZE SOSNOWCA I POZNANIO KRAKOWA TO JUZ WIENY CO TO ZA POWSTANCY SLONSCY ...HA HA
T
Ten zabryniczny(Gość)
Przepraszam ,dzielnica miasta- Reden
T
Ten zabryniczny(Gość)
I powiem (napiszę) Ci jeszcze ,że w tej Dąbrowie ,która tak nie lubiła Niemców
w latach pięćdziesiątych do dzisiaj istnieje osiedle Reden ( dosyć spore ,w samym śródmieściu ) myślisz skąd nazwa i na czyją cześć ?
:::
to jest o tych którzy pielęgnowali polskie obyczaje czekając na powrót do macierzy
T
Ten zabryniczny(Gość)
Twój obecny wpis -
"Kochany ,tam nie mieszkalem to nie moge napisac czy wylywanie bylo sprawa codzienna "
Twój poprzedni wpis-
"Na Gornym Slasku nigdy nie wylewano " siki " przez okno przechodniom na glowe a w Zaglebiu " TAK -ja"
Pojechałeś tylko raz ,nic Cię takiego nie spotkało ,ale po tylu latach twierdzisz
że tak było i jesteś przekonany że tak musiało być ( bo Ty krzyczałeś i Tobie
się udało ,ale inni to przeżyli bo mnie ostrzegali) Nie musisz, ale jeżeli chcesz sobie z takiej zwykłej ciekawości zobaczyć jak toczyło się życie w Sosnowcu ,Dąbrowie i wielu innych miastach
w dawnych czasach ,są stare fotki w internecie .( ciekawe na ilu z nich dostrzeżesz ludzi krzyczących podczas spacerów chodnikami )
Wychodzi na to że coś Ci kiedyś ktoś powiedział ,( nie przekonałeś się że to prawda ?)a Ty sobie wyrobiłeś opinię na lata .
T
Tyta
Uroczystości przyłączenia Górnego Śląska do Polski w... Sosnowcu

kto pozwala na takie prowokacje?
A
A. & Francek
Kochany ,tam nie mieszkalem to nie moge napisac czy wylywanie bylo sprawa codzienna .Nie moge tez powiedziec czy mnie ( nas ) ktos wpuscil w maliny bo tylko raz jechalem do Dabrowy na zawody .Zmienilem klub sportowy , wyjechalem do Wroclawia a z tamtad jezdzilem do miast duzo wiekszych i tych problemow juz nie bylo.
Slazakow nie tylko w Dabrowie wyzywano niemcami nawet moja sasiadka mowila do mnie ,ze mom sie uczyc po polsku tak jak by my nie wiedzieli co mamy robic albo czego sie mamy uczyc .Ja nauczylem sie niezle mowic,godac nie zapomnialem a po rusku i tak sie nie nauczylem dlaczego tego nie wiem ,moze bylem leniem w szkole ale jako sportowiec to nie bede pisac bo pomyslisz ,ze sie chale. .......
a
achim z chebzio
ja tylko przytoczylem opis rzeczywistosci jaka zastal na gornym slasku dr. Virchow ,a opisy zasiedlania slaska przez twoja rodzine z kielc mnie nie interesuja
G
Gość
Jo znom jednego co dupiol ale fleki i to na Frynie
Wróć na i.pl Portal i.pl