Ustawa o ochronie ludności. Wiceminister Maciej Wąsik: Docelowo chcemy, by w każdej gminie była karetka

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. (zdjęcie ilustracyjne)
Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Krzyzanowski
- W przypadku ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej chodzi o przygotowanie dla państwa rozwiązań, które nie były dotąd dostępne, a są niezbędne w sytuacjach kryzysowych, z którymi mieliśmy do czynienia - powiedział w środę Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, podczas rozmowy w Programie I Polskiego Radia.

Minister Maciej Wąsik wskazał, że w ostatnim czasie mieliśmy w Polsce wiele sytuacji kryzysowych: wichury, podtopienia, epidemię Covid-19, kryzys na granicy z Białorusią oraz trwający nadal kryzys uchodźczy związany z rosyjskim atakiem na Ukrainę. - Przygotowaliśmy rozwiązania, które powodują, że będziemy przygotowani na następne tego typu kryzysy. Po to, żeby skutecznie chronić naszych obywateli - zaznaczył polityk.

Pytany o szczegóły proponowanej ustawy, minister Wąsik podkreślił, że funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) ma zostać ewolucyjnie rozwinięty w Krajowy System Ratownictwa. - Chcielibyśmy go rozwinąć. Chcielibyśmy budować zarówno w PSP jak i OSP kompetencje ratownictwa medycznego. Docelowo chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była karetka - mówił Wąsik w radiowej Jedynce.

Dodał, że rząd chce poprzez szkolenia budować kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego w jednostkach PSP i OSP, ponieważ to te służby są najczęściej pierwsze na miejscu wypadków. - Należałoby wyszkolić odpowiednią liczbę ratowników medycznych, którzy umieliby udzielać pomocy medycznej choćby ofiarom wypadków - mówił wiceszef MSWiA. - Chcielibyśmy, żeby w każdej gminie była przynajmniej jedna Ochotnicza Straż Pożarna, gdzie byłaby profesjonalna obsługa karetki - wskazał.

Wąsik podkreślił, że rząd chce rozwijać również szkolnictwo, które będzie przygotowywało ratowników medycznych. - Chcemy w ciągu kilku lat mieć 10 tys. przygotowanych, nowych ratowników medycznych - mówił polityk. Dodał, że w planach jest także wdrożenie w szkołach średnich 40 godzin szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia mieliby prowadzić zawodowi ratownicy.

Odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią, Wąsik ocenił, że zapora powinna gotowa w zaplanowanym terminie. - Zapora fizyczna w zasadzie jest. Dopełni ją zapora elektroniczna - mówił minister Wąsik. - W moim przekonaniu, na granicy z Białorusią będzie panował spokój - ocenił polityk. Dodał, że po zniesieniu zakazu przebywania w miejscowościach położonych przy granicy z Białorusią, wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się w pasie 200 metrów od granicy państwowej.

Źródło: Polskie Radio

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl