Ustawa o Sądzie Najwyższym w Senacie. Jakie są wyniki głosowania?

Marcin Koziestański
We wtorek Senat zajmował się nowelą o SN
We wtorek Senat zajmował się nowelą o SN fot. Adam Jankowski
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym jest w Senacie. To między innymi od jej uchwalenia jest zależne wypłacenie pieniędzy na KPO. Stawką są miliardy euro dla Polski. Senackie komisje do projektu zgłosiły kilkanaście poprawek, by ustawa była konstytucyjna i osiągała tzw. kamienie milowe. Zdaniem rządu - wszystko jest dogadane z Brukselą, a niektóre poprawki są zbędne. We wtorek późnym wieczorem odbyło się głosowanie. Jak zagłosowali senatorowie?

Senatorowie jednogłośnie postanowili przyjąć nowelizację ustawy o SN z poprawkami. W głosowaniu wzięło udział 96 senatorów. Wszyscy zagłosowali za takim rozwiązaniem.

Nowelizacja w Senacie

We wtorek po godzinie 15 senatorowie przystąpili do omawiania nowelizacji ustawy o SN. Według harmonogramu na stronie Senatu nowelizacja ta jest jedynym punktem wtorkowego posiedzenia Izby.

"Od siedmiu lat jest to ósma kompleksowa zmiana, dokonująca takich przeobrażeń, o których kiedyś mówilibyśmy, że to są zmiany fundamentu wymiaru sprawiedliwości, czy wręcz zmiany konstytucyjne, mimo że nie zmieniamy konstytucji" - powiedział na początku debaty sprawozdawca komisji senator Aleksander Pociej (KO). Dodał, że oprócz zmian fundamentalnych w ostatnich latach były drobniejsze nowelizacje i nie zna systemu, który wytrzymałby takie częste zmiany.

Komisje były "za" poprawkami

W poniedziałek nowelę rozpatrywały na wspólnym posiedzeniu senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza. Za nowelizacją - wraz ze wszystkim 14 poprawkami proponowanymi przez większość senacką - zagłosowało wówczas 23 senatorów - członków komisji, jeden był przeciw, a troje wstrzymało się od głosu.

Zarekomendowane przez komisje poprawki znacząco przekształcają nowelizację - zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafią także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl