
Oto film z demontażu:
Prezes IPN dr Karol Nawrocki obwieścił na antenie TVP Info, że w czwartek 3 sierpnia dojdzie do dekomunizacji obiektu propagandowego w Szczecinie. Jak sam Nawrocki wyznał, obiekt ten jest ostatnim takim pomnikiem w mieście, oraz że trwa kolejny etap realizacji programu dekomunizacji.
Województwo zachodniopomorskie jest bardzo konsekwentne we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Pomnik z samej swojej definicji semantycznej niesie chwałę i szacunek. Ten obiekt ma zaś cele propagandowe – rozpoczął Nawrocki.
Dekomunizacja pomnika w Szczecinie. Komuniści postawili go, aby upamiętniał żołnierzy ZSRR
Zdaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, określanie działań sowieckich w Polsce, jako „wyzwolenie” jest nieprawdziwe, a także sprzeczne z ustaleniami historyków. Rozbiórka pomnika, który jest poświęcony Poległym w Walce o Wyzwolenie, mieści się w centrum dzielnicy Dąbie. Powstał w 1962 roku z inicjatywy władz komunistycznych. Pomnik „upamiętnia” poświęcenie żołnierzy sowieckich i pomoc berlingowćów w oswobodzeniu Pomorza Zachodniego. Wniosek o usunięcie pomnika został uchwalony w 2022 roku przez radnych Szczecina. Na miejscu zdemontowanego pomnika, stanąć ma statua generała Władysława Andersa.
Samorządy, które nie usuwają tych obiektów, łamią zapisy tej ustawy – podkreślił prezes IPN.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Rosjanie sądzą, że polska ustawa dekomunizacyjna spowoduje zniszczenie nekropolii wojskowych. Karol Nawrocki powiedział na antenie TVP Info, że Rosjanie się mylą, gdyż ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje przestrzeni nekropoli wojskowej. Dwa takie upamiętnienia znajdują się na cmentarzach w Szczecinie.
Jesteśmy narodem chrześcijańskim, więc pomniki na cmentarzach są niewzruszone i podlegają innym regulacjom prawnym – wyznał Nawrocki.
Źródło: