Spis treści
Karol Nawrocki pójdzie na urlop w IPN
„Transparentność w życiu publicznym jest dla mnie najważniejsza. Dlatego z dniem zarządzenia przez marszałka Sejmu wyborów, natychmiast pójdę na urlop w IPN. O podobną decyzję apeluję do moich konkurentów” – napisał na platformie X prezes IPN.
Na krótkim nagraniu Karol Nawrocki mówi, że „w życiu publicznym, jak i w sporcie, trzeba grać fair play”.
Nawrocki apeluje do Trzaskowskiego i Hołowni
– Dlatego zdecydowałem, że gdy 8 stycznia marszałek Sejmu zarządzi wybory, od razu pójdę na urlop w Instytucie Pamięci Narodowej. Urlop do końca kampanii. Teraz czas na ruch fair play moich konkurentów. Dlatego liczę, że zarówno pan marszałek Sejmu, jak i pan prezydent Warszawy, zobowiążą się do urlopu. Ci partyjni kandydaci już na samym starcie mają przewagę – przewagę finansową i zaplecze. Jako szef i wiceszef swojej partii. Uczciwość wobec Polaków na pierwszym miejscu. Dlatego 8 stycznia widzimy się na urlopie, choć gwarantuję, że dla mnie będzie to najciężej przepracowany urlop w moim życiu – powiedział prezes IPN.
Szymon Hołownia zapowiadał wcześniej, że nie zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu.
Trzaskowski odpowiedział Nawrockiemu
O apel Karola Nawrockiego Rafał Trzaskowski został zapytany na konferencji prasowej w Krakowie.
Poinformował, że jako prezydent Warszawy przyjął przejrzysty system rozdzielania swoich obowiązków od uczestnictwa w kampaniach wyborczych.
– Jeżeli jestem w Warszawie, piastuję swoje obowiązki, współpracuję z samorządowcami, zajmuję się Warszawą albo kwestiami samorządu - pracuję. W momencie, kiedy cały dzień zajmuję się kampanią wyborczą, zawsze brałem urlop i będę brał urlop. Mam dokładnie takie samo stanowisko, konsekwentnie od wielu, wielu lat – oświadczył.
Zapewnił też, że jego wydatki w kampanii wyborczej będą w całości pokrywane z funduszu wyborczego PO.
Jego zdaniem, Karol Nawrocki ma „poważny problem”, ponieważ - jak uzasadniał - w ustawie o IPN jest zapisane, że prezes Instytutu powinien być osobą niezależną.
– Zdecydowanie się kłóci poparcie PiS-u dla kandydatury na prezydenta Polski z funkcją, którą pan prezes piastuje – ocenił kandydat KO.
W przestrzeni publicznej dyskutowane jest to, czy Karol Nawrocki powinien zrezygnować w związku ze startem w wyborach prezydenckich z funkcji prezesa IPN. Zdaniem niektórych polityków i ekspertów wynika to z ustawy o IPN, która w art. 11 stanowi m.in., że prezes tej instytucji „nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu”. Odmiennego zdania są m.in. politycy PiS.
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi ruszy dopiero po publikacji postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw. Szymon Hołownia zapowiedział już, że wybory zarządzi 8 stycznia. Zgodnie z przepisami, w grę wchodzą trzy terminy wyborów: 4, 11 lub 18 maja.