Spis treści
Zamrożenie cen energii przedłużone
Sejm uchwalił w środę ustawę o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Niższe ceny nie dotyczą przedsiębiorców
Do sprawy w czwartek odniósł się Karol Nawrocki.
– Przedsiębiorcy nie mogą być wyłączeni z zamrożenia cen energii elektrycznej. Gdybym dziś został prezydentem (…), to wyszedłbym z inicjatywą ustawodawczą, aby objąć także przedsiębiorców osłonami i nie pozwolić na to, aby niszczyć małe przedsiębiorstwa tymi cenami – powiedział.
Dodał, że podczas spotkania właściciele piekarni powiedzieli mu, iż obawiają się wysokości swoich rachunków za prąd w przyszłym roku.
Kandydat na prezydenta RP wskazał, że problem dotyczy również samorządów, które muszą zaplanować budżet na cały rok, a mają pewność zamrożenia cen energii elektrycznej tylko w pierwszym kwartale. Podkreślił, że przełoży się to pośrednio na sytuację gospodarstw domowych, ponieważ mieszkańcy korzystają z usług samorządowych.
Nawrocki wbija szpilę Trzaskowskiemu
Dzień wcześniej kandydat Koalicji Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o godz. 7:00 odwiedził piekarnię w Jawczycach (gm. Ożarów Mazowiecki). Powiedział tam, że najbliższe tygodnie spędzi na rozmowach „z Polkami i Polakami, małymi i średnimi przedsiębiorcami, rolnikami, o tym, co tak naprawdę jest dla nich ważne”.
– Bardzo byłoby właściwe, gdyby także inni kandydaci (...), jak odwiedzają polskie piekarnie i polskich przedsiębiorców (...), mieli odwagę powiedzieć (...), że przedsiębiorcy są wyłączeni z osłon cen energii elektrycznej i od stycznia 2025 r. polskie przedsiębiorstwa czeka podwyżka cen energii elektrycznej – skomentował Karol Nawrocki.
W środę wieczorem kandydat popierany przez PiS odbył spotkanie ze swoimi sympatykami w Raciborzu. Ocenił, że wyścig o fotel prezydencki nie jest uczciwy, ponieważ Państwowa Komisja Wyborcza zablokowała PiS pieniądze na kampanię. Został zapytany m.in. o to, czy podpisze ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Wówczas uczestnicy spotkania zaczęli buczeć i krzyczeć: „Tu jest Polska!”. Kandydat stwierdził, że sala sama odpowiedziała na pytanie. Zapewnił jednak, że jako prezydent będzie analizował każdą ustawę.
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
Karol Nawrocki to – jak przedstawiono go podczas niedzielnej konwencji sfinansowanej przez PiS, na której partia udzieliła mu poparcia – bezpartyjny kandydat obywatelski.
Oficjalnie kampania wyborcza rozpocznie się w styczniu, kiedy marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma oficjalnie ogłosić datę przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wiadomo, że odbędą się one w maju. Swój start zapowiedzieli m.in.: Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen oraz Marek Jakubiak. Kandydata nie wystawił PSL, który popiera kandydaturę marszałka Sejmu. Tymczasem Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się mniejszą rozpoznawalnością i mniejszym poparciem wśród wyborców koalicji rządzącej niż Szymon Hołownia – wynika z sondażu pracowni Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Szef PSL cieszy się natomiast większym poparciem wśród wyborców PiS i Konfederacji.
Źródło: