Rafał Trzaskowski o „zamachu stanu”
Rafał Trzaskowski został zapytany o „zamach stanu” w Polsce podczas briefingu prasowego w Osiu (woj. kujawsko-pomorskie).
– To jest coś nieprawdopodobnego, żeby politruk, który w tej chwili jest w pseudo-Trybunale Konstytucyjnym budował tego typu paranoidalne wizje i na serio później dzielił się z nimi ze społeczeństwem, a do tego wchodzą w tego typu narrację politycy PiS – odpowiedział Trzaskowski.
W ocenie kandydata KO na prezydenta, tego typu narracja jest wykorzystywana przez wrogów Polski.
– Rosjanie zacierają ręce. W ich telewizjach jest to powtarzane cały czas, że niby w Polsce miał miejsce zamach stanu. To jest coś nieprawdopodobnego. To jest po prostu postępowanie całkowicie nieodpowiedzialne. Wszyscy byśmy chcieli to obrócić w dowcip, bo to się samo nasuwa. W tak trudnym czasie, kiedy bezpieczeństwo Polski jest zagrożone, kiedy nasi wrogowie cieszą się, gdy mogą wykorzystywać tego typu argumenty, puszczając w świat dezinformację, te argumenty są powtarzane przez ludzi pełniących odpowiedzialne funkcje – mówił Trzaskowski.
„Zamach stanu” w Polsce
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował w środę, że zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski, po jego zawiadomieniu, wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia dokonania zamachu stanu m.in. przez premiera Donalda Tuska, marszałków: Sejmu i Senatu, szefa Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórych sędziów i prokuratorów.
Nasza sonda: Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta RP?
Nasza sonda: Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta RP?
- 30.03%
- 27.33%
- 23.68%
- 4.03%
- 3.87%
- 3.31%
- 2.30%
- 2.09%
- 1.55%
- 0.83%
- 0.58%
- 0.20%
- 0.19%
Według prezesa TK, przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 r. osoby te działają „w zorganizowanej grupie przestępczej”, mając na celu „zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN”.
Prokurator Ostrowski piastuje funkcję zastępcy PG od listopada 2023 r., powołał go na to stanowisko ówczesny premier Mateusz Morawiecki z nominacji ówczesnego ministra sprawiedliwości, PG Zbigniewa Ziobry. W marcu 2016 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, a następnie został powołany na stanowisko prokuratora PK. Święczkowski w latach 2016–2022 był prokuratorem krajowym i pierwszym zastępcą prokuratora generalnego.
Karol Nawrocki: Wypowiem pakt migracyjny
Karol Nawrocki przebywa w sobotę w północno-wschodniej Polsce. Rano odwiedził Sejny, miasteczko na pograniczu polsko-litewskim. Spotkał się tam z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich, a potem z mieszkańcami Sejn i okolic.
Szef IPN wspomniał, że w Sejnach i Puńsku obok siebie od lat żyją obywatele dwóch nacji: Polacy i Litwini, którzy tworzą wspólnotę. Do zebranych mówił o zagrożeniach jakie niesie ze sobą pakt migracyjny.
– Jasno musimy powiedzieć i jasno deklaruję w imieniu obywateli Rzeczpospolitej, jak zostanę prezydentem to jednostronnie wypowiem pakt migracyjny, bo dla mnie wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze – oświadczył kandydat.
Dodał, że ci, którzy przyjeżdżają do Polski muszą szanować nasze wartości.
– Jedna zasada musi w Rzeczpospolitej panować, że jeśli ktoś przychodzi do naszego domu i przekracza próg naszego domu, to szanuje te wartości, które my wyznajemy, to szanuje to kim my jesteśmy. To jest otwarcie naszego miłosierdzia, naszej otwartości i chęci współpracy. Dlatego mówię jasno, że nie zgadzam się na to, co dzieje wokół polityki migracyjnej Unii Europejskiej i nie zamierzam jako prezydent Rzeczpospolitej, jako prezydent Polski tolerować tego, że nasi zachodni sąsiedzi Niemcy chcą załatwiać swoje sprawy, swoje błędy z polityką migracyjną, stawiając na szali bezpieczeństwo naszych kobiet i dzieci – mówił Nawrocki.
Szef IPN o polityce migracyjnej
Przekonywał, że Polacy nie potrzebują ośrodków migracji dla nielegalnych imigrantów.
– My nie potrzebujemy 40 tysięcy migrantów w ramach procesu readmisji, które chce nam wcisnąć strona niemiecka. My potrzebujemy inwestycji tu, w komunikację, w domy pomocy społecznej, ośrodki zdrowia, w boiska dla młodzieży, w hale lodowiska. Chcemy się rozwijać, a nie załatwiać interesy i problemy państwa niemieckiego. To nie jest nasz kierunek – powiedział Nawrocki.
W sobotę Nawrocki odwiedzi jeszcze Augustów i Suwałki. Potem pojedzie na Mazury.
Zapowiedź Donalda Tuska
Premier Donald Tusk w piątek w Gdańsku na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE Ursulą von der Leyen zadeklarował, że w kwestii paktu migracyjnego Polska nie będzie implementowała jego przepisów w zakresie dotyczącym relokacji, jednak będzie "wspierać mechanizmy", które posłużą do ochrony przed nielegalną migracją.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: