Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna.
Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.
Autobus to początek. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.
- 5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności - mówi Marcin Słowik, członek zarządu FIBRAIN.
- Ten ekosystem zrewolucjonizuj, nie tylko takie przyziemne sprawy jak administrację, czy podatki, ale przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia poprzez takie usługi jak e-zdrowie oraz bezpieczeństwo życia, dzięki możliwości wyeliminowania człowieka z miejsc niebezpiecznych. Sieć 5G już dawno została okrzyknięta rewolucją, niektórzy porównują to nawet do wynalezienia czcionki przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku. Cieszę się, że pierwsza taka sieć w Polsce powstanie właśnie u nas w Rzeszowie - w stolicy innowacji - dodaje Słowik.
Sieć 5 generacji to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu SMART CITY. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10-krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane nam z komórek.
Dzięki bardzo małym opóźnieniom – rzędu 1 mili sekundy i szerokiej transmisji danych 5G pozwoli na bezpieczne zarządzanie flotą autonomicznych, bez kierowcy, busów które w najbliższym czasie będą wprowadzane na ulice Rzeszowa. Z kolei ogromna pojemność sieci 5G pozwala np. na podłączanie miliona urządzeń obsługujących standard tzw. internetu rzeczy na 1 km kwadratowy.
By to było szybko możliwe miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem – które mają niewielką moc promieniowania ale i niewielki zasięg – około 200 – 300 metrów.
Zobacz też: "Będziemy mieli okulary, na których wyświetlą się informacje o mijanych budynkach". Technologia 5G startuje w Niemczech
