Impreza z udziałem premier Finlandii wywołała burzę nie tylko w jej kraju. Sanna Marin tańczyła, piła alkohol w klubie ze znajomymi. Padały słowa o narkotykach. Konkretnie o kokainie.
Ona sama twierdzi, że takich środków na imprezie nie było i jest gotowa poddać się odpowiednim testom. Tłumaczy, że był to jej wolny czas i może robić, co chce. Jej przeciwnicy; takie zachowanie nie licuje z powagą pełnionej przez nią funkcji.
Część fińskiej opinii publicznej staje w obronie pani premier uznając, że ma prawo do życia prywatnego. Krytycy uważają, że przez takie zachowanie naraża się na groźbę szantażu.
Marin jest najmłodszą premier na świecie. Kiedy została zaprzysiężona w roku 2019 na szefową rządu miała 34 lata. Jak sama o sobie mówi, jest dzieckiem z tęczowej rodziny. Wychowały ja dwie kobiety. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miejskiej w Tampere, a w 2015 r. po raz pierwszy wybrano ją do parlamentu.
W 2019 została ministrem transportu i w tym samym roku objęła tekę premiera. Za jej rządów strajkowali pocztowcy i pielęgniarki. Teraz walczy z kryzysem po pandemii koronawirusa i na pewno zostanie zapamiętana jako ta, która wprowadzi swój kraj do NATO.

Nie jest ona jednak jedyną, która objęła rządy w tak młodym wieku.
Kiedy w roku 2017 austriacki polityk Sebastian Kurz został premierem Austrii miał 31 lat. Był tym samym najmłodszym szefem rządu na świecie. Deklarował się jako głęboko wierzący katolik, który demonstracyjnie i ku zaskoczeniu wielu odmówił udziału w paradzie równości. 9 października 2021 ogłosił rezygnację z urzędu. Doszło do tego po przeszukaniu przez śledczych jego biur i partii w ramach postępowania dotyczącego defraudacji funduszy publicznych.
Mało kto dziś pamięta, że rządzący już czwartą kadencję na Węgrzech Victor Orban też jako młody polityk objął tekę premiera. Kiedy w roku 1998 po raz pierwszy sięgnął po władzę, miał raptem 35 lat. Dziś jego rządy są niezagrożone, jego ugrupowanie ma konstytucyjną większość w parlamencie i nie widać na horyzoncie rywala, który mógłby odprawić obecnego premiera na polityczną emeryturę.
Z kolei obecny dyktator Korei Północnej objął rządy, będąc jeszcze młodszym od Orbana. Kim Dzong Un w 2011 roku został przywódcą komunistycznej Korei Północnej w wieku 33 lat. Nie wygrał jednak, jak węgierski przywódca w wyborach, tylko objął władzę po śmierci ojca.
lena
mac