Konferencja "I poziom ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – doświadczenia – wyzwania – perspektywy”
W konferencji wzięli udział przedstawiciele ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, szpitali psychiatrycznych, organizacji pozarządowych oraz konsultant wojewódzka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży. Głównym tematem był stan polskiej psychiatrii. Podczas wydarzenia wysnuto wnioski, że z roku na rok w Polsce mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób z problemami psychicznymi. I wiele wskazuje na to, że nie zmieni się to w najbliższym czasie.
Pierwsza pomoc dla osób z problemami psychicznymi
W trakcie spotkania debatowano również nad tym, jak poprawić stan polskiej psychiatrii. Najczęściej zgłaszanym problemem był brak funduszy. Drugim najważniejszym był brak personelu. Przedstawiciele ośrodków pomocy zaznaczyli, że znaczącym ułatwieniem dla ich pracy jest pomoc pierwszego kontaktu. Istnieją placówki powiatowe, które mają służyć właśnie jako miejsce, gdzie osoba z problemami psychicznymi może udać się w pierwszej kolejności. W naszym województwie takich miejsc jest 27, jednak ich liczba nie jest wystarczająca. Lekarze zaznaczają, że do poradni warto skierować się na samym początku leczenia, ponieważ już tam mogą odnaleźć odpowiednią pomoc.
Jak pomagać?
Ważne jest, abyśmy my sami potrafili zareagować i pomóc osobie potrzebującej. Może to być wsparcie werbalne, reakcja na dane wydarzenie, konsultacja z bliskimi osoby cierpiącej. Liczy się każdy gest mogący dać do zrozumienia, że chorzy nie są sami z problemem. Wiele sytuacji mogłoby się skończyć inaczej, gdybyśmy reagowali szybciej. Dlatego też warto pomyśleć o tym, że pierwsza pomoc powinna być otrzymana ze strony bliskich.
