W Wielkopolsce dochodziło do handlu ludźmi? Aresztowano trzy osoby. "Osoby, które próbowały się buntować, były bite i zastraszane"

PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W powiecie wrzesińskim policja aresztowała trzy osoby w związku z podejrzeniem handlu ludźmi. Zatrzymanym grozi nawet do 20 lat więzienia. Ofiary - osoby sprowadzane z zagranicy - były wykorzystywane do pracy w gospodarstwach rolnych bez otrzymywania wynagrodzenia.

Spis treści

Handel ludźmi w Wielkopolsce

W połowie sierpnia policja otrzymała pierwsze doniesienia o możliwym wykorzystywaniu osób do pracy przymusowej w powiecie wrzesińskim. Informacje te doprowadziły do zatrzymania podejrzanych w dniu 22 października.

- Mechanizm działania głównego podejrzanego – obywatela Mołdawii – polegał na tym, że obiecywał różnym osobom pomoc w znalezieniu pracy w Polsce oraz transport do naszego kraju. Po przybyciu na miejsce zabierał pracownikom wszystkie dokumenty pod pozorem legalizacji pobytu. Pracownicy byli kwaterowani, a następnie przez 5-6 dni w tygodniu byli rozwożeni do pracy w różnych gospodarstwach rolnych – opisał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej, prok. Łukasz Wawrzyniak.

"Osoby, które próbowały się buntować, były bite i zastraszane"

Ofiary pracowały gospodarstwach rolnych w bardzo trudnych warunkach, często ponad ustalone normy, nie otrzymując za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Dochody z ich pracy były przywłaszczane przez podejrzanego Mołdawianina, który tłumaczył to koniecznością pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

- Osoby, które próbowały się buntować, były bite i zastraszane. Podejrzany jako szef całego przedsięwzięcia wykorzystywał bardzo trudną sytuację życiową wyzyskiwanych osób, dzięki czemu mógł ich przekonać do przyjazdu do Polski, a potem wykorzystywał ich krytyczne położenie – zaznaczył prokurator.

Areszt dla podejrzanych. Nie przyznają się do winy

47-letni obywatel Mołdawii oraz dwie inne zatrzymane osoby, w tym 56-letnia żona głównego podejrzanego i 42-letnia kobieta, staną przed sądem za handel ludźmi i ułatwianie tego procederu. Żadna z podejrzanych osób nie przyznała się do winy. Na wniosek śledczych, sąd zastosował wobec nich areszt tymczasowy na trzy miesiące.

Wśród poszkodowanych znaleźli się obywatele Polski, Ukrainy oraz Mołdawii. Cztery z nich uzyskały status ofiar handlu ludźmi i otrzymały wsparcie od Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego prowadzonego przez fundację La Strada.

szk/ joz/

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
28 października, 10:57, Ehh:

Poznali,,polskich panuFF 'i ich ,, zarządce*Nie chcieli Komuny, pracy w PGRach z kodeksem pracy,to mają porównanie.

Mnóstwo Polaków na wyzwolonym ,, zachodzie "podobnie . Bez języka,po za jakimkolwiek system.

E
Ehh
Poznali,,polskich panuFF 'i ich ,, zarządce*Nie chcieli Komuny, pracy w PGRach z kodeksem pracy,to mają porównanie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl