Warszawa: Wielki protest pracowników ochrony zdrowia
Pracownicy ochrony zdrowia zapowiadają na 11 września wielki protest pod hasłem: "Łączy nas zdrowie". Do Warszawy ma zjechać nawet kilkanaście tysięcy osób. Na ulicach swoje siły połączą wszystkie zawody medyczne: pielęgniarki, technicy laboratoryjni, lekarze, sanitariusze i pracownicy niemedyczni.
To będzie pierwsze takie wydarzenie w historii. Medycy domagają się przede wszystkim spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Poza tym liczą na:
- znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7, ale 8 proc. PKB,
- zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE,
- zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawę dostępności pacjenta do świadczeń,
- podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów,
- zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE.
- Czas zaprotestować przeciwko pozorowanym reformom, działaniom doraźnym i chaotycznym, pustym obietnicom. Czas wspólnie walczyć o godne warunki pracy, uczciwe wynagradzanie pracowników ochrony zdrowia, o lepsze perspektywy dla młodych kadr - informuje Naczelna Izba Lekarska. - Jako samorząd lekarski upominamy się o to od dawna, ale gdy cierpliwość się wyczerpuje trzeba wyjść na ulicę i bezpośrednio odwołać się do szerokiej opinii publicznej, by uświadomić jej, jak trudna jest sytuacja polskiej ochrony zdrowia, kto za ten stan faktycznie odpowiada i jak można temu zaradzić.
Protest pracowników ochrony zdrowia. Trasa marszu:
Start o godz. 12, zakończenie o godz. 16
- plac Krasińskich
- Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa
- Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście
- Parlament RP, ul. Wiejska
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie
W Warszawie powstanie nowe "białe miasteczko"?
Medycy zapowiedzieli, że ten strajk to dopiero początek manifestacji. Jak czytamy na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów, zaraz po demonstracji rozstawione zostaną namioty tworzące "Białe miasteczko" , wzorem z 2007 roku.
W "Białym miasteczku" będą odbywały się m.in. codzienne konferencje prasowe. Na jego terenie znajdą się także stoiska organizacji charytatywnych i działających na rzecz pacjentów, które będą informować o swojej działalności i prowadzić prelekcje.
W miasteczku będzie się znajdować centralny duży namiot, w którym codziennie będą się odbywać konferencje prasowe o 10:00. Pozostałą część dnia wypełnią warsztaty i panele edukacyjne, a także szereg innych atrakcji dla sympatyków naszej sprawy. Poruszać będziemy problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny - w kolejności od najbardziej powszechnych problemów. Do udziału w dyskusji zachęcamy przestawicieli wszystkich osób tworzących ochronę zdrowia oraz samych pacjentów - możemy naprawić to razem - czytamy w komunikacie Porozumienia Rezydentów.
Miejsce nowego "Białego miasteczka" pozostaje tajemnicą.
