29 lipca o godz. 15:00 pod ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej odbędzie się protest przeciwko rosyjskiemu imperializmowi i zbrodniom wojennym. Data nie jest przypadkowa – przypada na rocznicę masakry w więzieniu w Ołeniwce. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie ofiar, a także przypomnienie światu o tych, którzy wciąż pozostają w niewoli i konieczności działań dla ich wyzwolenia.
Rocznica najbardziej brutalnego ataku
Zbrodnia w Ołeniwce jest jednym z najbardziej brutalnych aktów terroryzmu popełnionych na jeńcach wojennych. Masakra została przeprowadzona w nocy z 28 na 29 lipca 2022 r. Wówczas ostrzelane zostały baraki na terenie obozu jenieckiego w okupowanej Ołeniwce, w obwodzie donieckim, w których znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni – obrońcy Azowstalu w Mariupolu. W wyniku ostrzału zginęło 53 żołnierzy, ponad 130 zostało rannych. Rok po tych wydarzeniach w niewoli wciąż pozostaje kilka tysięcy obrońców Ukrainy, w tym blisko 2 tysiące obrońców Mariupola. O brutalny mord na jeńcach Rosja oskarżyła Ukrainę, jednak według ONZ sytuacja prezentuje się zgoła inaczej.
– Jeńcy wojenni, którzy zostali ranni lub zginęli w Ołeniwce, a także członkowie ich rodzin, zasługują na to, aby prawda została ujawniona, a osoby odpowiedzialne za naruszenia prawa międzynarodowego pociągnięte do odpowiedzialności – powiedział we wtorek Volker Türk, szef ONZ ds. praw człowieka1.
Mimo pięknych zapewnień, ONZ w styczniu 2023 roku rozwiązało misję badającą śmierć ukraińskich jeńców wojennych w Ołeniwce, tłumacząc się „brakiem gwarancji bezpieczeństwa i dostępu od obu stron”2. 27 lipca podczas protestu organizowanego przez rodziny obrońców Azowstalu w Wilnie, litewscy parlamentarzyści skierowali zbiorowy apel do ONZ wzywający do wznowienia śledztwa w sprawie tragedii w Ołeniwce. Pod apelem podpisało się 63 posłów Sejmu Republiki Litewskiej.
Protesty na całym świecie
– Brak stanowczej reakcji wspólnoty międzynarodowej oraz aktywnych działań organizacji, takich jak ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, które odpowiadają za kontrolę stosowania Konwencji Genewskich sprawia, że ukraińscy bohaterowie i bohaterki są torturowani i przetrzymywani w nieludzkich warunkach – mówi Kacper Sienicki, współorganizator wydarzenia z Fundacji STUS.
– Pasywna reakcja i brak nacisku na rosyjskich terrorystów sprawiają, że atak terrorystyczny podobny do tego w Ołeniwce w każdej chwili może się powtórzyć. Zapraszamy pod ambasadę rosyjską, aby wprost wyrazić sprzeciw społeczności warszawskiej, polskiej i międzynarodowej wobec tak bestialskiego aktu - dodaje.
Protest ma charakter międzynarodowy. W rocznicę masakry planowane są wydarzenia m.in. w USA, Gruzji, czy Izraelu. W Polsce oprócz Warszawy protestować będą Wrocław, Gdańsk i Kraków.
Protest organizowany przez Fundację STUS ze wsparciem inicjatora akcji – Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu.
lena