Dronowy projekt rozwojowy „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jednym z głównych założeń jest stworzenie w pełni cyfrowego i kompleksowego do zarządzania i obsługi bezzałogowych statków powietrznych.
- To przede wszystkim możliwość złamania barier, jakie dzisiaj istnieją w biznesie. Dobrym przykładem jest transport różnego rodzaju paczek, ale i świadczenia usług, które są niezbędne dla państwa polskiego w związku ze zwalczeniem skutków kryzysu związanego z pandemią COVID-19. – tłumaczy prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. - Już teraz stworzyliśmy możliwość transportu medycznych próbek, dzięki którym przyspieszamy cały ten proces. Poza tym będziemy mogli rejestrować i monitorować każdego użytkownika przestrzeni powietrznej. Udostępniamy usługę cyfrową, która sprawi, że nie trzeba będzie znać wszystkich przepisów, a stworzony przez nas oraz podmioty wspomagające system pozwoli prowadzić biznes w polskiej przestrzeni powietrznej. – tłumaczy.
Oprócz nowych możliwości dla przedsiębiorców projekt pozwoli na sprawną koordynację większej liczby dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz efektywniejsze połączenie systemów zarządzania tradycyjnym ruchem lotniczym i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Według prezesa PAŻP cały proces może zostać sfinalizowany w ciągu najbliższych 5-7 lat. Dodatkową korzyścią będzie tworzenie nowych miejsc pracy na polskim rynku.
- Dzisiaj jesteśmy jeszcze na etapie tworzenia tych usług. Dajemy branży IT możliwość skorzystania na tym i w niedługim czasie PAŻP dzięki środkom, które otrzymujemy z Unii Europejskiej dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa będziemy szukać specjalistów, zatrudniać ludzi oraz – co szczególnie ważne w tym trudnym okresie dla branży lotniczej – utrzymamy miejsca pracy w PAŻP.
W 2018 roku natężenie ruchu lotniczego w Polsce wzrosło o 10 procent, a ponad 570 kontrolerów ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyło prawie milion przelotów tranzytowych, zbliżeń do lotnisk oraz startów i lądowań. Roczny wzrost branży dronowej ocenia się na 50 procent rocznie.
