Spis treści
- Wędkarstwo - jedno z najpopularniejszych hobby w Polsce
- Wędkarstwo. Jak zacząć swoją przygodę z rybami?
- Okręgi wędkarskie w Polsce. Ile kosztują składki? Jakie są powierzchnie łowisk?
- Łowienie ryb - ile kosztuje to hobby?
- Czym jest karta wędkarska? Jak ją zdobyć?
- Nie tylko karta wędkarska. Te dokumenty musisz mieć, chcąc amatorsko łowić ryby
- Mam sprzęt i kartę wędkarską. Co dalej?
Wędkarstwo - jedno z najpopularniejszych hobby w Polsce
Jak informuje Polski Związek Wędkarski, w Polsce liczba osób aktywnie łowiących ryby wynosi od 1,5 do 2 milionów. Bliskość natury czy oderwanie się od codziennego zgiełku w ciszy i spokoju, to tylko niektóre z elementów, zachęcających do rozpoczynania swojej przygody z regularnym łowieniem ryb.
W polskich mediach społecznościowych znaleźć można liczne grupy sympatyków wędkarstwa. Miłośnicy łowienia ryb dzielą się na forum swoimi doświadczeniami i osiągnięciami. W kraju regularnie organizowane są też zawody wędkarskie, które przyciągają rocznie dziesiątki tysięcy osób.
Wędkarstwo. Jak zacząć swoją przygodę z rybami?
Każda pora jest dobra na rozpoczęcie swojej przygody z wędkarstwem. Większość z aktywnie łowiących w wieku dorosłym wspomina, że przygodę z rybami rozpoczęło jeszcze w dzieciństwie. Pierwsze doświadczenia nad wodą zdobywali wraz z dziadkiem, ojcem czy wujkiem. To oni uczyli ich jak zakładać przynętę i jak zarzucać wędkę. Jednak na przygodę z wędkarstwem nigdy nie jest za późno!
Zanim jednak staniemy na brzegu rzeki lub jeziora z wędką w ręku, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi łowienia, uzyskać odpowiednie dokumenty oraz oczywiście zaopatrzyć się we właściwy sprzęt.
Okręgi wędkarskie w Polsce. Ile kosztują składki? Jakie są powierzchnie łowisk?
W każdym województwie w Polsce znajduje się nawet kilka okręgów wędkarskich. Warto zapoznać się z wysokością składek członkowskich oraz powierzchni, jaką obejmuje każdy z poszczególnych okręgów. Szczegółowe dane dotyczące każdego województwa załączamy w galerii poniżej.
Łowienie ryb - ile kosztuje to hobby?
Ważnym aspektem wędkowania jest także jego koszt. Wbrew pozorom jest to niedrogie hobby, na które może pozwolić sobie każdy. Podstawowy sprzęt, który pozwoli nam na rozpoczęcie połowów kosztuje w sklepach niewiele ponad 100 zł. Oczywiście, wraz z rozwojem i nabieraniem kolejnych rybackich umiejętności, koszty będą rosnąć. Zanim wybierzemy się jednak na dalekie wędkarskie wyprawy, warto nauczyć się podstawowych elementów tej aktywności na naszym "podwórku".
Czym jest karta wędkarska? Jak ją zdobyć?
Brak elementarnej wiedzy, dotyczącej podstawowych zasad wędkowania, może zagrozić otaczającej nas przyrodzie. Właśnie dlatego w wielu krajach wprowadzono karty wędkarskie, czyli urzędowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb.
Aby go zdobyć, należy posiąść podstawową wiedzę ze znajomości ochrony i połowu ryb i zdać przed komisją egzamin.
- Od niedawna Polski Związek Wędkarski, umożliwia przygotowanie do takiego egzaminu przez Internet - informuje Paweł Bylicki z biura prasowego zarządu głównego PZW. - Przygotowując się do egzaminu, zapoznamy się z wieloma praktycznymi aspektami połowu ryb, takimi jak biologia czy budowa ryb. Nauczymy się też jak postępować ze złowionymi okazami oraz dowiemy, w jaki sposób chronić środowisko naturalne - dodaje.
Nie tylko karta wędkarska. Te dokumenty musisz mieć, chcąc amatorsko łowić ryby
Karta wędkarska przyznawana jest dożywotnio. To jednak nie jedyny dokumenty, jaki powinniśmy posiadać rozpoczynając swoją przygodę z wędkarstwem. Drugim ważnym "papierkiem" jest zezwolenie użytkownika wody, na której zamierzamy łowić.
Roczny koszt takiego zezwolenia wynosi w zależności od danego użytkownika wody od 250 do 500 zł.
- W przypadku Polskiego Związku Wędkarskiego pieniądze są przeznaczane na zarybianie wód (średnie roczne zarybienie wg. danych PZW wynosi 1600 ton), na ochronę i na działania związane z monitorowaniem stanu czystości wód - podaje Paweł Bylicki z PZW.
Chociaż w ostatnim czasie dużo mówi się o zniesieniu kart wędkarskich i zastąpieniem ich standardową opłatą za możliwość połowu, to przez wielu urzędników pomysł ten jest krytykowany, głównie ze względu na zagrożenia, jakie może nieść za sobą brak wiedzy o sposobie postępowania ze złowionymi rybami, zwłaszcza tymi, które znajdują się pod ścisłą ochroną.
Mam sprzęt i kartę wędkarską. Co dalej?
Mając niezbędną wiedzę, potrzebne dokumenty oraz sprzęt możemy rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem na użytkowanych przez PZW wodach. Zajmują one w Polsce w sumie ok. 219 tysięcy ha powierzchni!
