Bernadett Szel i Akos Hadhazy usunięci siłą z MTVA
Z budynku MTVA wyrzucono Bernadett Szel i Akosa Hadhazy’ego, byłych współprzewodniczących opozycyjnej partii Polityka Może Być Inna. Szel opublikowała na swoim profilu na Facebooku trwające blisko godzinę nagranie z dramatycznych zajść w siedzibie publicznej telewizji. Opozycjoniści na różne sposoby próbowali przedostać się do kolejnych pomieszczeń budynku. Za każdym razem jednak ochroniarze, nierzadko stosując siłę, powstrzymywali polityków.
Ochrona najostrzej potraktowała Akosa Hadhazy'ego, którego najpierw powalono na podłogę, a chwilę później siłą wyniesiono. Przez cały czas polityk trzymał w ręce dokument potwierdzający sprawowanie mandatu posła.
Źródło: STORYFUL/x-news
Grupa opozycjonistów dostała się do siedziby stacji w nocy, po niedzielnej antyrządowej demonstracji. Bernadett Szel i Akos Hadhazy zamierzali przedstawić na antenie MTVA swoją 5-punktową petycję do rządzących. Domagają się w niej:
- wycofania się z "ustawy niewolniczej"
- zmniejszenia liczby nadgodzin w policji
- niezależnych sądów
- przystąpienia do Prokuratury Europejskiej
- niezależnych mediów
Protesty na Węgrzech. Czym jest "ustawa niewolnicza"?
Węgrzy wyszli na ulice w proteście przeciwko tzw. ustawie niewolniczej. Zmiany proponowane przez partię Fidesz Viktora Orbana zakładają zwiększenie limitu nadliczbowych godzin z 250 do 400 rocznie. Nowelizacja kodeksu pracy umożliwia rozliczanie dodatkowego wynagrodzenia i dni wolnych od pracy w ciągu 3 lat, a nie jak było do tej pory - w ciągu roku.
Demonstranci wyrażają ponadto oburzenie postępującym tłumieniem wolności słowa na Węgrzech i kolejnymi przypadkami łamania przez rząd zasad praworządności.
POLECAMY:
