
Spis treści
Rozporządzenie ws. powołania do wojska
W sobotę weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej, które określa wzór karty powołania obywateli do służby wojskowej.
Główna zmiana dotyczy pouczenia dotyczącego o karach, które grożą za niestawienie się do wojska w wymaganym przez prawo terminie. Zacytowano odpowiednie przepisy ustawy o obronie ojczyzny:
„Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”
oraz
„Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5”
Jak szybko należy stawić się w wojsku?
Nowy wzór wyjaśnia również, co znaczy określenie „natychmiast” odnoszące się do tego, kiedy powołany do wojska ma się stawić do wskazanej jednostki.
„Termin „NATYCHMIAST” oznacza, że osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa” – czytamy.
Karta może też zawierać konkretną datę lub np. określenie „drugi dzień mobilizacji” i wówczas powołany musi stawić się do podanej w wezwaniu godziny.
Podano również to, co powołany powinien zabrać ze sobą.
„Jest wskazane, aby osoba ta zabrała ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, przybory do pisania) oraz zapasową bieliznę i dzienną rację żywności” – napisano w rozporządzeniu.
Co gdy nie można się stawić natychmiast?
W przypadku braku możliwości stawienia się w podanym w wezwaniu terminie, powołany musi się skontaktować z jednostką i powiadomić o przyczynach.
Rozporządzenie można znaleźć w Dzienniku Ustaw.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: Portal Samorządowy