Koronawirus zbiera na świecie śmiertelne żniwo. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego od 31 grudnia 2019 do 4 marca 2020 na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) zapadło już 93 076 osób, a 3 202 osoby poniosły śmierć w wyniku choroby.
WHO przestrzega: pieniądze są nośnikami wirusów i bakterii. Także koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zachowywać ostrożność na każdym kroku. Przestrzega, że śmiercionośny wirus może być na banknotach i zachęca, aby jak najczęściej korzystać z płatności bezdotykowych i myć ręce tuż po dotykaniu banknotów.
– Wiemy, że pieniądze przechodzą z rąk do rąk cały czas i nieustannie są nośnikami wirusów i bakterii. Zalecamy, by myć ręce i nie dotykać twarzy po dotknięciu banknotów. O ile to możliwe, lepiej posługiwać się płatnościami zbliżeniowymi, by zmniejszyć ryzyko infekcji – podkreśliła w rozmowie z brytyjskim "The Telegraph" rzecznik WHO, Christian Lindmeier.
Co ciekawe, banki w Chinach i w Korei miesiąc temu zaczęły dezynfekować banknoty, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Używa się do tego światła ultrafioletowego oraz wysokich temperatur. Zanim pieniądze ponownie zostaną wprowadzone do obrotu muszą przez dwa tygodnie "leżakować".
Specjaliści nadal nie wiedzą, jak długo poza organizmem człowieka może przetrwać koronowirus. Badania nad innymi tego typu wirusami – m.in. SARS i MERS – wskazywały, że może to być nawet 9 dni - wynika z publikacji w czasopiśmie medycznym "Journal of Hospital Infection".
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik
Nie przegap
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
