Dwie tablice upamiętniały dwadzieścia jeden miejscowości, które w latach 1943 - 1946 na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie, bohatersko broniły się przed atakami UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Wśród nich była Bircza, z datami 1945 - 1946. W tych latach ta miejscowość trzykrotnie obroniła się przed UPA.
8 listopada tablice zawieszono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaledwie dzień później jedną z tablic wymieniono, na nowej Birczy już nie ma. Takimi działaniami zbulwersowanych było wiele środowisk. Na nasze pytanie o przyczyny usunięcia Birczy z tablic MON enigmatycznie odpowiedziało dopiero po 21 dniach.
„(...) informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych”.
Dopiero teraz MON przekazało odpowiedź na list otwarty posłów PSL Mieczysława Kasprzak i Piotra Zgorzelskiego.
Wynika z niej, że decyzję o usunięciu podjęto w oparciu o polecenie Macierewicza oraz ustalenia zespołu eksperckiego, składającego się z przedstawicieli kilku instytucji i organizacji, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej.
POPULARNE NA NOWINY24:
Ogrodnicze targi w G2A Arena
Nowy autosan już wozi pasażerów MPK Rzeszów [FOTO]
Będąc w Przemyślu musisz zobaczyć te miejsca [TOP 10]
zobacz też nasze archiwalne wideo: Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, o usunięciu nazwy Bircza z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza