Wiadomo, kto kazał usunąć Birczę z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Norbert Ziętal
Bircza tylko przez moment była na pamiątkowej tablicy. Jedną z tablic potajemnie podmieniono, na nowej nie ma Birczy.
Bircza tylko przez moment była na pamiątkowej tablicy. Jedną z tablic potajemnie podmieniono, na nowej nie ma Birczy. Archiwum Facebook'Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski
Z polecenia Antoniego Macierewicza, poprzedniego ministra obrony narodowej, napis „Bircza 1945 - 1946” usunięty został z pamiątkowej tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Dwie tablice upamiętniały dwadzieścia jeden miejscowości, które w latach 1943 - 1946 na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie, bohatersko broniły się przed atakami UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Wśród nich była Bircza, z datami 1945 - 1946. W tych latach ta miejscowość trzykrotnie obroniła się przed UPA.

8 listopada tablice zawieszono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaledwie dzień później jedną z tablic wymieniono, na nowej Birczy już nie ma. Takimi działaniami zbulwersowanych było wiele środowisk. Na nasze pytanie o przyczyny usunięcia Birczy z tablic MON enigmatycznie odpowiedziało dopiero po 21 dniach.

„(...) informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych”.
Dopiero teraz MON przekazało odpowiedź na list otwarty posłów PSL Mieczysława Kasprzak i Piotra Zgorzelskiego.

Wynika z niej, że decyzję o usunięciu podjęto w oparciu o polecenie Macierewicza oraz ustalenia zespołu eksperckiego, składającego się z przedstawicieli kilku instytucji i organizacji, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej.

POPULARNE NA NOWINY24:

Ogrodnicze targi w G2A Arena

Nowy autosan już wozi pasażerów MPK Rzeszów [FOTO]

Będąc w Przemyślu musisz zobaczyć te miejsca [TOP 10]


zobacz też nasze archiwalne wideo: Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, o usunięciu nazwy Bircza z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiS zdrajcy Ziemi Przemysk
PiS to zdrajcy Ziemi Przemyskiej dlatego na zdrajców nie ma co głosować.
Jeszcze te grube miliony złotych co se sami sobie przyznawali a emerytom dają podwyżki po 3 zł.
M
Marek

Hańba

O
OBSERWATOR

NAPIS Z TABLICY,POMNIK Z JABŁONEK.CHCĄ ZAKIERZOŃSKIEGO KRAJU ? NA TABLICY BIRCZA .NA POMNIKU ŚWIERCZEWSKI .Z TABLICY MACIAREWICZ Z COKOŁU KTO ? CZY CHCĄ ?

G
Gość
Nic nie jest ważne oprocz kasy i jedynie słusznej ideologii. Naród został tak wydymany, że tylko hitlerowców nie da się na razie pobić w tym jak potraktowali Polskę.
g
gość
W dniu 15.03.2018 o 15:33, Gość napisał:

Pani Gosiewska wespół z Bogdanem Rzońcą. A dlaczego? No wiecie....

my ich usuniemy przy urnach wyborczych  na zawsze

g
gość
W dniu 15.03.2018 o 15:33, Gość napisał:

Pani Gosiewska wespół z Bogdanem Rzońcą. A dlaczego? No wiecie....

my ich usuniemy przy urnach wyborczych  na zawsze

G
Gość

Pani Gosiewska wespół z Bogdanem Rzońcą. A dlaczego? No wiecie....

B
Brzeszczot

Palce w tym maczał, to oczywiste, pan Rydzyk -  w imię modnej poprawności stosunków Polsko - banderowskiej.

f
frogu
W dniu 15.03.2018 o 13:44, Gość napisał:

Usunięcie tablicy z miejsca tak szczególnego, jak Grób Nieznanego Żołnierza nie jest możliwe bez zgody najważniejszych osób w państwie. Tam corocznie gromadzą się wszyscy najwążniejsi politycy i w licznej reprezentacji mieszkańcy kraju.Bircza /jej obrońcy/ nie pasuje do historii "na nowo ocenianej". W  jej obronie uczestniczyli milicjanci i żołnierze Wojska Polskiego a nie było wśród obrońców tak zwanych "wyklętych".Milicjantów /emerytów/ się pozbawia należnych świadczeń emerytalnych, żołnierzy Wojska Polskiego /emerytów i poległych/ degraduje. Jak więc pokazywać młodzieży,że jedni i drudzy bronili Birczy przed bandami a nie czekali na okazję,aby dokuczać Rodakom /zgodnie w nową interpretacją przeszłości/.

 


Święte słowa

G
Gość

Usunięcie tablicy z miejsca tak szczególnego, jak Grób Nieznanego Żołnierza nie jest możliwe bez zgody najważniejszych osób w państwie. Tam corocznie gromadzą się wszyscy najwążniejsi politycy i w licznej reprezentacji mieszkańcy kraju.

Bircza /jej obrońcy/ nie pasuje do historii "na nowo ocenianej". W  jej obronie uczestniczyli milicjanci i żołnierze Wojska Polskiego a nie było wśród obrońców tak zwanych "wyklętych".

Milicjantów /emerytów/ się pozbawia należnych świadczeń emerytalnych, żołnierzy Wojska Polskiego /emerytów i poległych/ degraduje. Jak więc pokazywać młodzieży,że jedni i drudzy bronili Birczy przed bandami a nie czekali na okazję,aby dokuczać Rodakom /zgodnie w nową interpretacją przeszłości/.

 

g
gość

To neofita a tacy są  zawzięci by ich nie posądzać o zmianę orientacji panie Singer....

j
jan
wstyd i hańba !
Wróć na i.pl Portal i.pl