Wicepremier Mariusz Błaszczak odpowiada na zarzuty opozycji ws. Patriot od Niemiec. Ujawnił, jakiej liczby wyrzutni dotyczy propozycja

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Odpowiadając na zarzuty posła PO, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo Polski i Polaków jest absolutnie najważniejsze.
Odpowiadając na zarzuty posła PO, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo Polski i Polaków jest absolutnie najważniejsze. Autorstwa Darkone - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=269142
W Sejmie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytanie bieżące opozycji dotyczące niemieckich patriotów. – Gdybyście z takim samym zaangażowaniem, jak bronicie każdej decyzji niemieckiego rządu, modernizowali Wojsko Polskie w czasach, gdy byliście u władzy, bylibyśmy militarną potęgą. To przez waszą krótkowzroczność i brak wyobraźni Patrioty mamy dopiero od tego roku – powiedział. Ponadto Mariusz Błaszczak ujawnił, że propozycja Niemiec dotyczy ośmiu wyrzutni Patriot. Taką informację portal i.pl opublikował w środę nieoficjalnie jako pierwszy.

Zarzuty opozycji

Poseł Czesław Mroczek (wiceminister obrony narodowej w rządzie PO-PSL) zapytał w Sejmie o sprawę oferty rozmieszczenia w Polsce niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Przypomniał, 15 listopada w Przewodowie (Lubelskie) spadła rakieta, zabijając dwóch polskich obywateli, co „pokazuje w sposób dobitny, jak wielkie zagrożenie grozi nam wszystkim, naszemu państwu”. Zaznaczył, że z ofertą sojuszniczej pomocy zgłosiły się Niemcy. "Niestety pan minister Błaszczak podjął wyjątkowo nieodpowiedzialną decyzję, bulwersującą, o odmowie przyjęcia wsparcia sojuszniczego, narażając tym samym na szwank życie i zdrowie naszych obywateli" - powiedział Mroczek.

Odpowiedź wicepremiera Mariusza Błaszczaka

Odpowiadając na zarzuty posła PO, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo Polski i Polaków jest absolutnie najważniejsze.

Ponadto Mariusz Błaszczak ujawnił, że Niemcy mówią o ośmiu wyrzutniach systemu Patriot. O tym, że Niemcy proponują nam osiem wyrzutni (jedną baterię) i.pl informował wczoraj nieoficjalnie jako pierwszy. Zdaniem wicepremiera, szefa MON najlepiej sprawdziłoby się one na zachodniej Ukrainie. – Taką rekomendację otrzymałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych. Taka lokalizacja stanowi ochronę polskiej granicy i jednocześnie terytorium Ukrainy przed rakietami niosącymi potencjalne zagrożenie – mówił.

Wicepremier, szef MON podkreślił, że „oczywiste jest, że obsługę przekazanych Patriotów stanowiliby żołnierze ukraińscy”. – Nie rozumiem też często podnoszonego argumentu o niemożności przeszkolenia. Cały czas państwa wspierające szkolą Ukraińców w obsłudze wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia, w tym tak skomplikowanych jak wyrzutnie HIMARS czy system NASAMS. (...) Również ze względu na przekazane już HIMARS-y i NASAMS-y nie ma sensu argument, że Patrioty mogą być rozmieszczone jedynie na terytorium NATO – powiedział.

Mariusz Błaszczak dodał, że „inicjatywę wspierają też politycy niemieccy, tacy jak przewodniczący komisji ds. europejskich niemieckiego parlamentu, który poparł naszą propozycję”. Wskazywał również, że pozytywnie zareagowała na nią strona ukraińska. Błaszczak przypomniał też, że w środę rozmawiał z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht i przekonywał ją, że „rozstawienie wyrzutni Patriot na Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i naszych wschodnich sąsiadów”. – Christine Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę propozycję w ramach niemieckiego rządu – powiedział szef MON.

– Gdybyście z takim samym zaangażowaniem, jak bronicie każdej decyzji niemieckiego rządu, modernizowali Wojsko Polskie w czasach, gdy byliście u władzy, bylibyśmy militarną potęgą. To przez waszą krótkowzroczność i brak wyobraźni Patrioty mamy dopiero od tego roku. (…) To były minister Klich odrzucił propozycję ich zakupu w 2011 roku. To były minister Siemoniak przez 4 lata nie doprowadził do zakupu środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Rozbroiliście Wojsko Polskie, dziś krytykujecie zakupy, które ja przeprowadzam – zwrócił się Mariusz Błaszczak do opozycji.

Zamieszanie wokół niemieckich Patriotów

15 listopada, gdy siły rosyjskie prowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, we wsi Przewodów (woj. lubelskie) blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Dzień później wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. 23 listopada Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Uzasadniał, że „to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy”.

Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce „Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO”. Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami. Tym słowom zaprzeczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Niemcy miały 36 baterii Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Obecnie siły niemieckie posiadają 12 baterii, z których dwie są rozmieszczone na Słowacji.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl