Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na broń z Korei Południowej. Chodzi o czołgi K2, armatohaubice K9 oraz samoloty FA-50

Adam Kielar
Adam Kielar
Armatohaubice K9 Thunder trafią na wyposażenie polskiej armii.
Armatohaubice K9 Thunder trafią na wyposażenie polskiej armii. 육군포병학교 / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził kontrakty na dostawę sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Chodzi o czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder oraz samoloty FA-50. Szef MON spotkał się także z przedstawicielami południowokoreańskiej zbrojeniówki.

Czołgi K2 dla Polski – pierwsze dostawy jeszcze w tym roku

Pierwsza partia zamówienia na czołgi K2 obejmuje 180 maszyn, z czego pierwsze mają trafić do Polski jeszcze w tym roku.

Jak informuje MON, drugi etap będzie dotyczył już zmodyfikowanej wersji K2PL, w tym rozpoczęcia od 2026 roku produkcji w Polsce. Ma on obejmować 800 wozów w tym standardzie.

– Nasze siły zbrojne muszą być szybko wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jeszcze w tym roku będą pierwsze zamówienia w Polsce. Zakładamy w kolejnych latach, że ta produkcja będzie odbywać się w Polsce. To szansa dla naszego przemysłu – powiedział Błaszczak.

Armatohaubice K9 także w tym roku

Szef MON zatwierdził również kontrakt na dostawy armatohaubic K9. W tym roku ma trafić do Polski część z 48 pojazdów, które obejmuje pierwszy etap zamówienia.

Pozostałe ponad 600 armatohaubic także przejdzie modyfikację do wersji K9PL. Dostawy mają ruszyć w 2024 roku, a dwa lata później produkcja tego sprzętu ma się rozpocząć w Polsce.

– Wyciągamy wnioski z tego co dzieje się na Ukrainie. Na polu walki w dzisiejszych czasach ważna rolę odgrywają czołgi i artyleria. Musimy dysponować dużą siłą – mówił wicepremier.

FA-50 – wyposażenie nawet dla trzech eskadr

Pierwsze 12 samolotów FA-50 trafi do polskich Sił Powietrznych w 2023 roku. Z kolei kolejne 36 zostanie zmodyfikowanych do wersji FA-50PL.

Na mocy porozumienia z Koreą Południową, w Polsce ma też powstać centrum serwisowe dla tych samolotów.

– Samoloty FA–50, które będą dostępne już w przyszłym roku wzmocnią siły powietrzne. Nasze siły powietrzne będą mogły się rozwijać. Umowy ramowe to początek silnej współpracy naszych państw i naszych przemysłów obronnych – mówił minister obrony.

Jak dodał, to zamówienie „umożliwi zwiększenie liczby podchorążych, którzy będą się szkolić w Lotniczej Akademii Wojskowej”.

Prezes PGZ: to nowy rozdział historii

Sebastian Chwałek, szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), zatwierdzenie kontraktów z Korei to „otwarcie nowego rozdziału w historii.”

– Polska będzie bezpieczniejsza. Zbudujemy taki potencjał z naszymi partnerami, aby wyposażyć i wzmocnić 300 tysięczne Wojsko Polskie – powiedział.

Jak dodał, silna armia musi mieć nowoczesny sprzęt.

– Musimy przygotować się do odstraszania potencjalnego agresora. Budowa silnej armii musi polegać także na wyposażeniu wojska w nowoczesny sprzęt – zaznaczył.

– Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie silna i będzie się skupiać na rozwoju przemysłu zbrojeniowego – powiedział Yong-Bae Lee, prezes firmy Hyundai-Rotem.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl