Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Omówiono ważne kwestie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ministrowie obrony Polski i USA są w stałym kontakcie. Ostatnie rozmowy między Mariuszem Błaszczakiem a Lloydem Austinem odbyły się 31 października i 15 listopada.
Ministrowie obrony Polski i USA są w stałym kontakcie. Ostatnie rozmowy między Mariuszem Błaszczakiem a Lloydem Austinem odbyły się 31 października i 15 listopada. Adam Jankowski/Polska Press
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Mariusz Błaszczak przekazał, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii tragedii, do której doszło w Przewodowie 15 listopada.

Rozmowa Mariusza Błaszczaka z Lloydem Austinem

Ponadto – jak przekazał wicepremier, szef MON – rozmowa z Lloydem Austinem dotyczyła wsparcia amerykańskich ekspertów w śledztwie w sprawie zdarzenia w Przewodowie. „Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej. Sekretarz obrony USA podziękował za zaangażowanie Polski na rzecz wsparcia Ukrainy” – dodał Mariusz Błaszczak.

Ministrowie obrony Polski i USA są w stałym kontakcie. Ostatnie rozmowy między Mariuszem Błaszczakiem a Lloydem Austinem odbyły się 31 października i 15 listopada.

Kraje NATO solidarne z Polską

Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO wydali we wtorek oświadczenie.

Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (...), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie – czytamy w deklaracji opublikowanej przez ministrów spraw zagranicznych.

Tragedia w Przewodowie

Siły rosyjskie przeprowadziły 15 listopada po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski. Byli to mężczyźni w wieku 62 i 60 lat.

W środę, 16 listopada, prezydent Andrzej Duda poinformował, że nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie to intencjonalny atak na Polskę, najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek i jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony powietrznej.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Wygrać tę wojnę z Rosjanami Rosją Putinem - homo sovieticusem AD 2022!

Na pohybel: kremlowi sputnikowi kgb!

Czerwonym!
G
Gość
Czy rodziny ofiar doczekały się kondolencji ze strony Ukraińców? Czy nasi bracia Ukraińcy uznali że pachołkom się nie należy?
Wróć na i.pl Portal i.pl