WIDEO: Barometr Bartusia
Barbórka to okazja do wręczeniem pracownikom kopalni odznaczeń, górniczych stopni i szpad. To również czas podsumowań. Przebieg wielickich barbórkowych uroczystości ustaliła tradycja.
W podziemnej Wieliczce świętowanie rozpoczyna się zawsze modlitwą w kaplicy św. Kingi, a kolejnym punktem uroczystości jest barbórkowa akademia w komorze Warszawa. To ważne spotkanie, podczas którego zasłużonym pracownikom nadawane są odznaczenia – krzyże, medale, odznaki, szpady. Podczas Barbórki 2019 uhonorowano w ten sposób 60 osób.
Oprawę muzyczną dla wydarzenia zapewniła jak zawsze Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Soli Wieliczka.
Żyjąca na przełomie III i IV w. św. Barbara z Nikomedii nazywana jest często „świętą od miecza”. Dlaczego patronką górników została właśnie ona? Odpowiedź można znaleźć w historii jej życia. Barbara - więziona w ciemnej wieży, stracona za wiarę przez własnego ojca (według hagiografów ściął ją mieczem) - poznała, czym są lęk i mrok.
W średniowieczu św. Barbara należała do czternastu orędowników opiekujących się światem. Odwoływali się do niej ludzie ciężkiej i niebezpiecznej pracy. W XIII lub XIV wieku za patronkę obrali sobie Barbarę górnicy – najpierw w Czechach słynących ze srebra z Kutnej Hory, natomiast w Polsce nastąpiło to w XVII-XVIII stuleciu.
Od połowy XVIII wieku Barbórka jest obchodzona na ziemiach polskich niezmiennie 4 grudnia.
