Imponujące widowisko, wzbogacane efektami multimedialnymi, okazało się ucztą duchową nie tylko dla wielbicieli muzyki poważnej, ale też regionalnej, patriotycznej czy religijnej. Znakomity występ poprzedziła prezentacja przypominająca niezwykłą historię „Lutni” Przygotował ją członek zespołu, Adam Markowski.
„Towarzystwo Śpiewu” zawiązało się w Wieliczce 10 października 1872 roku. Śpiew miał nie tylko zaspokajać potrzeby kulturalne, ale także uczucia patriotyczne i być reakcją na represje zaborców po upadku powstania. Za najbardziej owocny uznawany jest okres działalności przed i po I wojnie światowej, kiedy istniały chóry męski, żeński oraz orkiestra, a członkowie Towarzystwa prowadzili również teatr. Tą drogą zdobywali pieniądze na działalność statutową oraz wspieranie różnorodnych inicjatyw w zniszczonym wojną kraju.
Choć po 1 września 1939 r. „Lutnia”, podobnie jak inne organizacje i stowarzyszenia, została zdelegalizowana, już w grudniu 1939 roku lutniści potajemnie zorganizowali opłatek. W kwietniu zawiązali chór męski, który występował - rzecz jasna nielegalnie - w wielickich kościołach. Po zakończeniu wojny „Lutnia” legalnie wznowiła działalność i odtąd, nawet w mrocznych lat sowieckiej okupacji, nieprzerwanie towarzyszyła wszystkim uroczystościom w Wieliczce.
W swym repertuarze zespół, pod batutą Jadwigi Szado, ma dziś utwory dosłownie na każdą okoliczność, co znakomicie pokazał jubileuszowy koncert. Uroczystość została dodatkowo uświetniona występami innych, znakomitych zespołów. Dwa utwory zaśpiewał chór męski „Dzwon” z Gniezna, długie brawa zebrały także Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka, zespół Mietniowiacy oraz kapela góralska z Rzepisk.
Równie uroczysta była cześć oficjalna. Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, w imieniu ministra kultury Piotra Glińskiego wręczył szefującej „Lutni” już od 40 lat Jadwidze Szado, Brązowy Medal „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis” . Dyrygentka otrzymała też od wicemarszałka Wojciecha Kozaka Złoty Krzyż Województwa Małopolskiego.
Najstarszych członków zespołu wicewojewoda odznaczył odznakami ministra „Zasłużony dla kultury polskiej”. - Chyba na nią zasłużyłam? - pytała retorycznie w rozmowie z „DP” wzruszona Józefa Turchan, śpiewająca w Lutni od 50 lat.
Odznaczenia i statuetki wręczali też starosta wielicki, burmistrz oraz przedstawiciele kopalni. Oryginalny album ze starannie dobranymi zdjęciami przekazał Jerzemu Markowskiemu, prezesowi „Lutni” - Piotr Marzec, przewodniczący zarządu Osiedla Sienkiewicza-Asnyka-W. Pola.
Działalność zespołu i samorządu osiedlowego splatają się w sposób szczególny: w każde piątkowe popołudnie kilku członków „Lutni”, w siedzibie rady, uczy muzykowania mieszkańców Wieliczki.
WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie - Kluby studenckie
Follow https://twitter.com/dziennipolski