FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

- Nasza rzeczywistość jest tak nieuporządkowana i dramatyczna, że zapragnąłem ją jakoś ułożyć
– mówił prof. Jan Pamuła rok temu w rozmowie z nami, przy okazji wystawy „Continuum” będącej zapisem artystycznej drogi, jaką przeszedł w ciągu pół wieku działalności twórczej.
W pracy twórczej specjalizował się w grafice, w tym komputerowej – charakterystyczne kompozycje z prostokątów rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Sam mówił o nich: „Dzielę płaszczyznę na różne prostokąty – żaden się nie powtarza, jeden jest większy, inny mniejszy. Uznałem to za swój cel – podzielić pole obrazu na prostokąty, z których żaden się nie powtórzy”.
W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, a także udział w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Albertina w Wiedniu.
W latach 2002-2008 prof. Jan Pamuła był rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
„Zrobił wiele dobrego dla krakowskiej ASP, m.in. remontując i modernizując siedzibę przy pl. Matejki. Przyczynił się do uruchomienia pierwszych w Polsce studiów doktoranckich na uczelniach artystycznych. Utworzył Wydawnictwo i Muzeum ASP. Ukończył remont budynku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy ul. Lea, rozpoczął budowę auli z zespołem pomieszczeń galerii, rozpoczął starania o rekonstrukcję zaginionych gryfów na budynku głównym Akademii, odzyskał dla uczelni dom i pracownie Olgi Boznańskiej” – piszę krakowska ASP w pożegnaniu.
Jan Pamuła studia odbył w krakowskiej ASP, w Pracowni Malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis oraz Pracowni Grafiki prof. Mieczysława Wejmana i Konrada Strzednickiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968 r. W roku akademickim 1966/67 odbył staż w Ecole de Beaux Arts w Paryżu w Pracowni prof. Lucien’a Cautauda. Był członkiem Grupy Krakowskiej oraz członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, zrzeszony od 1968 r. Zasłużony dla ZPAP – autor programów działania Związku, uczestnik zjazdów, komisarz licznych wystaw związkowych.
Był Zasłużonym Działaczem Kultury – współorganizatorem pisma poświęconego sztuce „Sezon”, autorem szeregu publikacji, referatów, recenzji, wstępów do katalogów, artykułów prasowych oraz tekstów do Zeszytów Naukowych, wydawcą licznych publikacji naukowych. A także pomysłodawcą i członkiem redakcji pisma „Wiadomości ASP”, stypendystą Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i Fundacji Fullbright’a. Jako visiting prowadził zajęcia na Wydziale Sztuki w New York Institute of Technology oraz w Uniwersytecie Stanu Connecticut w Storrs.
„To staranne przygotowanie zawodowe owocowało, nie tylko w pracy pedagogicznej, ale również w profesjonalnym prowadzeniu uczelni w charakterze rektora” – czytamy w komunikacie ASP.
W Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pracował jako nauczyciel akademicki od 1975 r., zajmując kolejne stanowiska, od asystenta do profesora zwyczajnego w 1996 r. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych uzyskał w 1992 r. Przez dwie kadencje, od 1996 do 2002 r. był prorektorem – I zastępcą rektora, zaś w latach 2002 do 2008 r. rektorem uczelni. Jako kierujący uczelnią wykazał niezwykłe umiejętności menedżerskie.
Profesor Jan Pamuła angażował się w organizację Biennale Grafiki, był wiceprezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą, w większości znanych galerii Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii. Laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał prestiżową nagrodę im. W. Wojtkiewicza.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa