Spis treści
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów na razie tylko w Anglii
Propozycję zakazania jednorazowych e-papierosów przedstawił w styczniu konserwatywny rząd Rishiego Sunaka. Nie zdążył jednak przeforsować stosownej ustawy przed wyborami. Po objęciu władzy w lipcu Partia Pracy zapowiedziała, że będzie realizować ten projekt.
Ogłoszony w czwartek zakaz dotyczy tylko Anglii, gdyż ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej należy do kompetencji tamtejszych władz. Rząd w Londynie zapowiedział jednak, że będzie rozmawiał z władzami pozostałych części Zjednoczonego Królestwa o koordynacji wprowadzania zakazu, a rząd Walii już zapowiedział, że przyjmie analogiczne przepisy.
Papierosy elektroniczne trudne do recyklingu
Brytyjski rząd w wydanym komunikacie tłumaczy, że jednorazowe e-papierosy trudno poddaje się recyklingowi i zazwyczaj trafiają one na wysypiska śmieci, gdzie ich baterie mogą powodować wyciek do środowiska szkodliwych substancji. Nawet, gdy są wysyłane do zakładów recyklingu, zazwyczaj muszą być rozkładane ręcznie, co jest powolnym i trudnym procesem.
Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich szacuje, że w ubiegłym roku prawie 5 mln jednorazowych e-papierosów było w każdym tygodniu wyrzucanych na ulice lub wrzucanych do odpadów ogólnych, co stanowi prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2022 roku wyrzucono e-papierosy zawierające łącznie ponad 40 ton litu, co wystarczyłoby do zasilenia 5000 pojazdów elektrycznych.
E-papierosy szkodliwe zwłaszcza dla dzieci i młodzieży
Zwrócono też uwagę na szkodliwy wpływ tych produktów na zdrowie, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Sprzedaż e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia jest zakazana, ale w praktyce nie mają one problemu z ich kupowaniem, a jak podkreślał poprzedni rząd, tanie, sprzedawane w kolorowych opakowaniach e-papierosy są kierowane do młodzieży i odpowiadają za „alarmujący wzrost ich używania”. Według przeprowadzonych w lutym konsultacji społecznych za zakazaniem jednorazowych e-papierosów opowiada się 69 proc. badanych.
Źródło: