Wielki protest na poczcie! Znamy datę strajku ostrzegawczego

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego; domaga się m.in. podwyżek.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego; domaga się m.in. podwyżek. fot. Anna Kaczmarz
Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego; domaga się m.in. podwyżek. - Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie; w przyszłym tygodniu zarząd przestawi plan transformacji spółki - przekazał minister aktywów Borys Budka.

Kiedy strajk?

Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) poinformował na swojej stronie, że do 8 maja 2024 r. oczekuje na przedstawienie przez pracodawcę propozycji wzrostu wynagrodzeń w trwających sporach zbiorowych, a równocześnie rozpoczyna przygotowania do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego 16 maja w godz. 8-10. Strajk może zostać odwołany w przypadku przedstawienia przez pracodawcę - do 8 maja - satysfakcjonującej propozycji wzrostu wynagrodzeń - zaznaczył związek.

Zachęca także wszystkich pracowników i wszystkie organizacje związkowe do "aktywnego w nim udziału, jak również włączenia się w przygotowywane akcje informacyjne".

ZZPP podaje ponadto, że w czwartek organizacje związkowe spotkały się z pracodawcą w ramach etapu mediacji trwających sporów zbiorowych. Według związku pracodawca zaproponował zawarcie ze stroną społeczną „swoistego paktu”, uzyskania zgody na zwolnienia grupowe w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy przeznaczyć na podwyżki dla pozostałych pracowników. Propozycja ta jest sprzeczna z ideami społecznymi oraz związkowymi i należy ją traktować jako kolejny wyraz lekceważenia pracowników i reprezentujących ich organizacji związkowych - napisali związkowcy.

Budka o sytuacji w Poczcie Polskiej

O sytuację w spółce zapytany został w piątek, w TVN24 minister aktywów państwowych Borys Budka. "Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie" - powiedział i przypomniał, że spółka tylko w zeszłym roku zanotowała 600 mln zł straty. Urzędy pocztowe wyglądają jak sklepy z dewocjonaliami, a nie placówki operatora publicznego, pocztą rządzili dyletanci, a dziś ma ona profesjonalny zarząd - mówił Budka.

Według niego rząd zapewni ciągłość pracy wszystkich placówek pocztowych, oraz dokona takiej transformacji, by koszty pracownicze nie odbijały się na funkcjonowaniu Poczty. Zarząd Poczty w przyszłym tygodniu będzie przedstawiał swoje plany - zaznaczył Budka, dodając, że jeśli chodzi o zwolnienia, to opowiada się za tym, by tam gdzie się da redukować zatrudnienie w drodze naturalnych odejść pracowników, np. na emeryturę.

"Rząd Zjednoczonej Prawicy nie potrafił prawidłowo notyfikować pomocy publicznej w postaci zwrotu za świadczenie usługi powszechnej. Udało nam się ekspresowo przyjąć przepisy pozwalające przekazać pieniądze bez czekania na notyfikację" - stwierdził Budka.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl