Dniami ustawowo wolnymi od pracy są tylko 25 i 26 grudnia. Pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (w tym roku wypadają w środę i czwartek). Wigilia, którą obchodzimy 24 grudnia (wtorek), nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków.
Wielu pracodawców wychodzi naprzeciw potrzebom swoich pracowników i w Wigilię zgadzają się na krótszą pracę lub odpracowanie tego dnia w inny dzień.
- W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem: po godzinie 14.00 - czytamy w ustawie.
W 2018 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy powstały z ramienia PSL, który przyznaje wolne 24 grudnia. Dodatkowym dniem wolnym od pracy miałby być również Wielki Piątek. Proponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Projektodawcy zwracali uwagę na duże znaczenie dnia 24 grudnia. Wigilia poprzedza bezpośrednio Święto Bożego Narodzenia, czyli czas przyjścia na świat Chrystusa jako człowieka. W tym dniu wyjątkowo ważne jest spotkanie w gronie najbliższej rodziny. To dzień traktowany szczególnie również przez wielu pracodawców. Niektórzy z nich 24 grudnia wprowadzają skrócony dzień pracy, co umożliwia pracownikom odpowiednie przygotowanie do obchodzenia Wigilii. Nie można przejść obojętnie wobec wyników badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl. Zgodnie z badaniem tylko 24% pracowników wyjdzie w dniu Wigilii wcześniej z pracy (11% Polaków wyjdzie 1-2 godziny wcześniej,13% wyjdzie 3-4 godziny wcześniej).
Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w takich krajach jak:
- Bułgaria
- Cypr
- Czechy
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Irlandia
- Litwa
- Łotwa
- Słowacja
- Węgry
Sylwester (31 grudnia) także nie jest dniem wolnym od pracy.
