Wikipedia już działa! Zaciemnione strony były znakiem protestu przeciwko ACTA 2
Od 4 lipca Internauci nie mieli możliwości skorzystania z Wikipedii - darmowej encyklopedii internetowej. Chcąc zobaczyć interesujące użytkownika hasła na stronie Wikipedii, wyświetlło się stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich tzw. ACTA 2.
W oświadczeniu można było przeczytać, że jeżeli Parlament Europejski przegłosuje propozycje procedowania dyrektywy dotyczącej praw autorskich przez odpowiednią komisję, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.
- Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona - można było przeczytać w stanowisku wikipedystów dot. dyrektywy o prawie autorskim.
Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie swoich stron.
- Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach - napisali wikipedyści.
ACTA 2 prawda i kłamstwa. Protesty w całej Polsce. Ile jest ...
W swoim stanowisku wezwali także wszystkich członków i członkinie PE, aby głosowali przeciw procedowaniu dyrektywy do dedykowanej komisji oraz by powrócono do rozmów i rozważono propozycje zmian, a także usunięto artykuły 11 i 13 dyrektywy.
Wikipedia była zaciemniona przez 24 godziny, czyli do czwartku, 5 lipca do godz. 15
W ubiegły weekend (29 czerwca - 1 lipca) w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko unijnej dyrektywie o prawach autorskich, którą nazwano ACTA 2.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018
