Wojna na Ukrainie jednym z tematów rozmów premierów Polski i Rumunii
Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, konsultacje międzyrządowe wpisują się w ramy Partnerstwa Strategicznego, które łączy oba kraje od 7 października 2009 roku i będzie to IV edycja konsultacji międzyrządowych. Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w marcu 2022 r. w Warszawie.
W konsultacjach - oprócz premiera - wezmą udział przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, kultury i dziedzictwa narodowego, obrony narodowej, infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, funduszy i polityki regionalnej, rodziny i polityki społecznej, sportu i turystyki, rozwoju i technologii, rolnictwa i rozwoju wsi, klimatu i środowiska, aktywów państwowych oraz edukacji i nauki.
Jak poinformował Müller, we wtorek w Bukareszcie premierzy Mateusz Morawiecki i Nicolae Ciuca omówią tematy dotyczące współpracy dwustronnej, kwestii bezpieczeństwa, w tym rosyjską agresję na terenie Ukrainy i jej wpływ na sytuację w regionie oraz wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada.
Polsko-rumuńska współpraca w ramach inicjatywy B9
Piotr Müller przypomniał, że w Rumunii działa tarcza antyrakietowa, która stanowi część systemu obronnego NATO, a baza w Deveselu to jedna z amerykańskich baz, które mają tworzyć NATO-owską tarczę antyrakietową w Europie.
- Taka baza będzie niebawem otwarta w Polsce - przypomina.
Podczas spotkania szefów rządów poruszone zostaną też kwestie przygotowania do szczytu NATO oraz współpracy w ramach inicjatywy B9, a politycy omówią także bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej oraz tematy związane ze współpracą regionalną.
Jednym z tematów poruszanych podczas konsultacji - jak poinformował rzecznik - będzie kwestia mechanizmów stabilizacji cen zbóż.
- Był to jeden z tematów, który poruszał premier Mateusz Morawiecki podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej - wskazał.
- Polska i Rumunia oraz inne kraje naszego regionu wnioskują do Unii Europejskiej o stworzenie skutecznych mechanizmów w zakresie właściwego zabezpieczenia dochodów rolników oraz bezpiecznego tranzytu towarów przez nasze kraje - przekazał Müller.
Rumunia ważnym sojusznikiem dla Polski
Rzecznik rządu podkreślił także, że Rumunia jest dla Polski ważnym sojusznikiem na południowo-wschodniej flance NATO.
- Obydwa państwa wspólnie przewodniczą formatowi współpracy 9 krajów wschodniej flanki NATO (B9). Rumunia angażuje znaczne siły we wspólne operacje, w tym batalionową grupę w Polsce (120 żołnierzy). W Rumunii natomiast stacjonuje kontyngent 230 polskich żołnierzy wchodzących w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej - przypomina rzecznik.
Müller wskazuje także, że Polska i Rumunia od lat zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie, a także znaczenie współpracy z USA dla zbiorowego bezpieczeństwa europejskiego.
We wtorek w Bukareszcie odbędzie się Rumuńsko-Polskie Forum Biznesu, a także otwarty zostanie oddział PKO Banku Polskiego w Rumunii.

mm
Źródło: