Wkrótce zakończy się rekonstrukcja grodziska w Tumie
- Do tej pory w 90 procentach zrealizowano roboty elektryczne (chodzi o zasilanie i światłowód). W 70 proc. wykonano roboty budowlane, czyli ułożenie kładki edukacyjno-widokowej, ciągów pieszo - jezdnych, drogi dojazdowej wraz z parkingiem przy grodzisku, a także budowy wieży na majdanie. Rozpoczęto także rekonstrukcyjne bramy wjazdowej do grodziska układając z kamienia pomieszczenia sanitarne i przedsionek – mówi Joanna Łuczywek, zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Teraz prace budowlane będą kontynuowane na majdanie (budowa wieży i studni) i na przebadanych archeologicznie fragmentach wałów grodziska, gdzie ma powstać pomost nad oczyszczonymi fosami, zrekonstruowana brama wjazdowa do grodziska wraz z wieżą wartowniczo - widokową. Na kładce edukacyjnowidokowej łączącej istniejący skansen z powstającym grodziskiem powstaną stanowiska z planszami edukacyjnymi, z których będzie można się dowiedzieć o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie przez pracowników Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. W przygotowaniu jest również makieta grodziska, która będzie pomocna w zwiedzaniu obiektu dla osób niedowidzących. Makieta jako ostatni element inwestycji stanie na majdanie.
- Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Pomimo przeciwności losu, takich jak pandemia lub niesprzyjające warunki atmosferyczne czy drobne opóźnienia w dostawie materiałów budowlanych na tym etapie nie wystąpiły znaczące problemy na budowie. Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Termin zakończenia robót planowany jest na koniec października – dodaje Joanna Łuczywek, zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji.
Niektórzy twierdzą, że rekonstrukcja grodziska w Tumie będzie przypominać wielkopolski Biskupin. Jedno jest pewne - będzie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w powiecie łęczyckim
