Wicepremier przypomniał trzy wektory polskiego bezpieczeństwa:
Trzymać Rosję jak najdalej stąd
Relacje transatlantyckie są filarem bezpieczeństwa Europy
Silna, zintegrowana Europa
- Silna Europa, zintegrowana, przekazująca więcej na bezpieczeństwo, na przemysł zbrojeniowy, inwestująca usługi w systemy produkty podwójnego zastosowania, dająca szansę na to, żeby deficyt nie był powiększany przez wydatki na zbrojenia. By te wydatki do tego deficytu nie były zaliczane. O tym będą rozmawiać dzisiaj i jutro premierzy w Brukseli - mówił wicepremier.
Dodał, że Polska liczy na wielki pakiet, 800 miliardów euro, o którym mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej.
- Liczymy na zmiany w polityce fiskalnej w tym znaczeniu i liczymy na program zbrojeniowy z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy europejskiego programu zbrojeniowego, potrzebujemy bezpieczeństwa łańcucha dostaw komponentów do przemysłu zbrojeniowego, potrzebujemy niezależności europejskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szef MON powiedział o swoich priorytetach, które Polska chce rozwijać.
Powiem jak widzę miejsce dla współpracy, na co trzeba stawiać i czego potrzebujemy. Absolutnym priorytetem wynikającym z wojny na Ukrainie i rozwoju nowoczesnych technologii są drony i sztuczna inteligencja.
- W tych dwóch obszarach chcemy tworzyć nie tylko wojska dronowe, które powstały od początku tego roku. Chcemy stworzyć zdolności do produkcji dronów, zarówno tych latających, jak i naziemnych, nawodnych i podwodnych, we wszystkich domenach, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. W milionach sztuk, bo tu trzeba mówić o milionach sztuk - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że nie ma innego wyjścia, a Ukraina jest najlepszym przykładem, że to jest możliwe.
- Państwo od trzech lat ogarnięte wojno jest w stanie produkować dzisiaj miliony dronów - dodał wicepremier.
Sprecyzował, że rozróżnia statki bezzałogowe, powietrzne, najbardziej zaawansowane, których kosztują często po kilkaset milionów dolarów. I te, które możemy produkować na drukarce 3D w każdej jednostce wojskowej.
- Ale wszystkie są potrzebne. To nie jest tak, że potrzebujemy tylko tych najdroższych i największych, ale potrzebujemy tych, które będą służyć czy do rozpoznania, czy do działań już kinetycznych wobec naszego adwersarza - dodał szef MON.
Podkreślił, że cały system rozwoju Polskich Sił Zbrojnych jest projektowany jako system naczyń połączonych, w każdym z Rodzajów Sił.
Drugą kwestią, którą polska zbrojeniówka musi rozwijać, jest sztuczna inteligencja.
– Koniecznie jest współdziałanie sektorów publicznego i prywatnego. Wojsko bardzo potrzebuje sztucznej inteligencji – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że Polska jest trzecim ośrodkiem, gdzie powstaje centrum sztucznej inteligencji dla wojska.
Rola produkcji amunicji
– Polska powinna słynąć z produkcji amunicji. Europa musi być samowystarczalna. COVID-19 pokazał nam, jaki wpływ na nas ma zależność od Azji. Dziś musimy być niezależni w przemyśle zbrojeniowym – powiedział.
Zaznaczył, że budowa fabryk amunicji w Polsce jest niezbędna.
– Każdy kraj musi bronić się siłą społeczeństwa, ale nie zaniedbajmy przygotowań. Wolność potrzebuje siły, a pokój potrzebuje amunicji. To będzie możliwe dzięki sile naszej produkcji – mówił.
Wskazał na inwestycje w Tarczę Wschód – system umocnień, fortyfikacji.
– To współdziałanie z Bałtycką Linią Obrony i umocnieniami na granicy fińsko-rosyjskiej – wyliczał.
Zmiany legislacyjne
Wicepremier powiedział, że jedna trzecia żołnierzy ukraińskich, przeszkolonych za granicą, szkoliła się w Polsce.
– Mamy szereg pakietów rozwiązań, nad którymi będziemy dyskutować. Jestem za decyzyjnością, największym problemem jest skuteczność wykonywania decyzji. To nie może trwać w nieskończoność. Chcemy z tym skończyć, dlatego proponujemy ustawę ws. strategicznych inwestycji wojskowych – mówił.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "potrzebujemy szybkich decyzji", bo "tu nie ma miejsca na marginesy i didaskalia".
Podczas Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego odbyły się cztery panele merytoryczne:
Pierwszy panel Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego PPZ 2025 nosił tytuł: "Znaczenie Polskiego Przemysłu Obronnego Dla Gospodarki Polski i Europy".
Drugi panel podczas Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego zatytułowany był "Współpraca sektora państwowego i prywatnego w przemyśle zbrojeniowym".
Trzeci panel, dotyczył roli polskiego przemysłu zbrojeniowego w projekcie "Tarcza Wschód"
Czwarty panel dyskusyjny Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego dotyczył tego, jaka jest wizja przyszłości dla polskiej zbrojeniówki
Strefa Obrony oraz Strefa Biznesu z grupy Polska Press są patronami medialnymi Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025.