Parlament Europejski chce zdjąć weto
Od dłuższego czasu trwają burzliwe dyskusje na temat zmian w traktatach Unii Europejskiej. Dokument zawiera 267 propozycji zmian w traktatach, w tym rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie UE na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną.
Jest to tzw. zasada europejskiego weta. Zgodnie z nią każde państwo musi wyrazić zgodę na podjęcie konkretnej decyzji przez Unię Europejską. Zdjęcie tej zasady będzie się wiązało z brakiem decyzyjności mniejszych państw, a większe, grające do jednej bramki, będą mogły działać w myśl własnych interesów.
W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad propozycją zmian unijnych traktatów.
Włodzimierz Cimoszewicz za usunięciem prawa weta
Sprawozdanie zawierające projekt zmian do Traktatów Unii Europejskiej zostało w środę przyjęte przez eurodeputowanych z Komisji Spraw Konstytucyjnych.
W głosowaniu udział wzięło 26 eurodeputowanych, z czego 19 głosowało "za", sześciu było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. W gronie europejskich polityków znalazło się również trzech Polaków.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dwóch polskich przedstawicieli głosowało za nieprzyjęciem zmian traktatowych. Byli to Jacek Saryusz-Wolski oraz Kosma Złotowski należący do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).
Zdecydowanie odmienny głos miał były premier Polski. Włodzimierz Cimoszewicz głosował za przyjęciem zmian, narażając w ten sposób Polskę na możliwe stracenie ważnego prawa głosu w europejskich decyzjach.
Teraz przyjęte sprawozdanie zostanie poddane głosowaniu przez wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej w dniach 20–23 listopada.